W celu łączenia elementów metalowych i innych przez spawanie wykorzystuje się różnego rodzaju metody. Poniżej prezentujemy te najbardziej popularne i rzadziej stosowane.
Spawanie gazowe 311-G – to jedna z najczęściej wykorzystywanych metod spawania, która polega na wykorzystaniu acetylenu. Zespolenie materiałów następuje w temperaturze rzędu 3100 stopni Celsjusza. Spawanie gazowe jest wykorzystywane najczęściej podczas łączenia ze sobą blach o grubości do 40 milimetrów.
Spawanie elektryczne – druga często wykorzystywana metoda, która polega na zastosowaniu spawarek. Spawarki łączą materiały przez zjawisko łuku elektrycznego. Następuje ono w temperaturze rzędu 4000 stopni Celsjusza. Metoda używana jest głównie do łączenia blach o grubości dochodzącej do 80 milimetrów.
Spawanie elektryczne włącza takie metody jak: spawanie elektrodami otulonymi (Metoda 111), spawanie w osłonie gazów: metoda TIG 141 (Tungsten Inert Gas), metoda MIG 131 (Metal Inert Gas), metoda MAG 135 (Metal Active Gas), spawanie drutem rdzeniowym, a także spawanie łukiem krytym.
Oprócz tych dwóch najpopularniejszych metod stosuje się również:
- spawanie hybrydowe
- spawanie laserowe
- spawanie elektrogazowe
- spawanie elektronowe
- spawanie łukowo-wodorowe
- spawanie plazmowe
- spawanie termitowe
- spawanie żużlowe