Od dawna można zaobserwować, jak wielkie znaczenie w naszych czasach odgrywa Internet i jego nieograniczone możliwości, dlatego dążymy do tego, aby był jak najszybszy i bezawaryjny. Jest wiele możliwości łączy na rynku między innymi połączenie kablowe, satelitarne, radiowe, telefoniczne oraz światłowodowe. Najlepszą z możliwych alternatyw jest właśnie światłowód, gdyż umożliwia przesyłanie danych nawet do kilku terabajtów na sekundę, co prawda również wysyła sygnał za pomocą jedynek i zer, jak w przypadku kabli typu miedzianego, jednak zamiast sygnału elektrycznego wykorzystuje się fale światła widzialnego.
Światłowód wykonany jest z włókna szklanego i tworzyw sztucznych, sygnał, który wysyła fala świetlna jest odporna na zakłócenia, które mogą być spowodowane zmianami pogodowymi. Nie tylko przyczynia się do przysyłania danych internetowych, lecz również zawyża jakość sygnału telewizyjnego jak i telekomunikacyjnego.
Wyróżniamy dwa rodzaje światłowodów:
- jednomodowe,
Zasady działania są bardzo podobne, jednak jednomodowy światłowód wyposażony jest w minimalny rdzeń i jedną wiązkę światła, która nie odbija się od ścian płaszczyzn, dlatego więc nie wymaga to zapotrzebowania optycznych wzmacniaczy do wysyłania sygnału na różne odległości. Natomiast wielomodowy wpuszcza do środka przewodu jedną, która następnie rozgałęzia się na wiele promieni falowych. Ich długość jest identyczna, lecz każdy z nich biegnie w inną stronę, w wyniku czego może zachodzić do niewielkich drgań łącza, chcąc temu zapobiec stosuje się optyczne wzmacniacze.
Aby móc czerpać korzyści z danej technologii, należy wezwać spawacza światłowodów. Monter precyzyjnie zespawa i dokładnie wykona powierzone mu czynności, w skład których wchodzą:
- przygotowanie odpowiedniej długości światłowodu,
- dopasowanie przełącznic lub muf, do których zostanie wprowadzony światłowód,
- dokładne oczyszczenie oraz pomiar włókien,
- założenie osłonki oraz skrócenie włókien.
Dopiero po odhaczeniu powyższych kombinacji wprowadza włókna do spawarki i wykonuje spaw. Do połączenia włókien światłowodowych wykorzystuje metodę spawania termicznego. Charakteryzuje się ona potrzebą wykorzystania specjalnej spawarki, dzięki której jest w stanie wytworzyć łuk elektryczny. Dochodzi do nadtopienia światłowodów, po których możliwe jest ich przyłączenie, kończąc, nakłada na światłowód osłonkę termokurczliwą, po czym dokonuje pomiaru wspawanego toru.
Drugim sposobem jest zastosowanie połączenia mechanicznego, od którego już się odchodzi, gdyż jest on znacznie słabszy pod względem wytrzymałości i jakości. Przez wadliwą budowę złączki traci on swoje właściwości, aż w końcu przestaje działać, definiując, polega on na łączeniu włókien światłowodowych, bez konieczności posiadania spawarki. Wykorzystuje się tę technologię tylko w sytuacjach awaryjnych.
Praca spawacza światłowodów nie obeszłaby się jednak bez odpowiednich narzędzi, dlatego pokrótce opiszemy, w co zaopatrzony jest specjalista. Nadrzędnym i zdecydowanie najcięższym rynsztunkiem jest spawarka do światłowodów. Ogromny wybór w sieci często powoduje duży problem ze znalezieniem odpowiedniej oferty, gdyż stawki są bardzo zróżnicowane, a jak to się mówi:, Cena nie zawsze równa się jakości”.
A więc pod jakim względem wybrać odpowiednią spawarkę?
Śpieszymy z pomocą. Należy przede wszystkim ustalić zamierzoną liczbę wykonywania spawów podczas trwania instalacji oraz zaplanować rodzaj sieci, w której odbywać się będzie spawanie światłowodów.
Możemy wymienić trzy ich trzy rodzaje:
- spawarki centrujące do rdzenia rzeczywistego,
- spawarki centrujące do rdzenia geometrycznego
- spawarki centrujące do rdzenia geometrycznego
Pierwsza z wymienionych cechuje się najwyższą jakością, dlatego też będzie najlepszym wyborem do bardzo dużego zakresu spawów. Spawarki centrującej do rdzenia geometrycznego stosuje się przy budowie obszernych sieci światłowodowych, gdyż są bardzo precyzyjne, a podczas pracy układają włókna stosownie do rdzenia. Ostatnia opcja jest najtańsza, a co za tym idzie również niżowa pod względem miary. Biorąc pod uwagę, jak precyzyjnie trzeba wykonać powierzoną pracę, nie może zabraknąć pióra czyszczącego o różnych gramaturach oraz kasety czyszczącej do wszelkich wariantów złączy. Pozostałe narzędzia to cleavery, mierniki mocy optycznej, lokalizatory uszkodzeń, nożyce do kevlaru, obcinaczki, strippery oraz slittery.
W jaki sposób światłowód wpływa na nasze życie?
Zacznijmy od tego, jak często i w jaki sposób korzystamy z komputerów, telefonów czy tabletów. W 2019 roku wśród Polaków odnotowano ponad 80-procentowy wskaźnik domostw z dostępem do sieci, w tym tylko, a może aż 6,5 procent gospodarstw domowych korzystających ze światłowodu. Biorąc to pod uwagę, skupmy się na plusach danej sieci. Od dłuższego czasu zmagamy się z kryzysem klimatycznym, wpływ na to ma również łącze, z którego czerpiemy korzyści, gdyż sieć światłowodowa zużywa nawet do 17 razy mniej energii niż tradycyjne kable miedziane. Kolejnym atrybutem jest cena, nie tylko kosztów użytkowania, ale również budowy sieci światłowodowej, gdyż wykorzystuje ona mniejszą liczbę urządzeń dbających o jakość sygnału, a same kable są cieńsze i lżejsze. Następną zaletą jest jakość wykonania, gdyż cała konstrukcja jest w stanie dożyć z nami nawet do 40 lat, pod warunkiem szczelności powierzchownych warstw. Ostatnią mocną stroną światłowodu jest prędkość transmisji danych. Dlatego, warto zainwestować w dostęp do łącza światłowodowego, dzięki któremu zyskasz możność bezproblemowej pracy zdalnej, która w tych czasach jest na wagę złota. Minimalizuje własne potrzeby, poprzez rozrywkę, dając nielimitowane pobieranie seriali, czas i wygodę, jakiej nie zapewni żadne inne łącze.