Szkolenia onshore i offshore
Ośrodek szkoleniowy KURSO posiada szeroki zakres kursów, w tym kursy onshore i offshore. Wszystkie szkolenia w naszym centrum przeprowadzane są zgodnie z wymaganiami kwalifikacyjnymi Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO).
Program szkoleniowy
Program nauczania dzieli się na część teoretyczną i praktyczną. Zajęcia w naszym ośrodku prowadzone są przez doświadczonych ekspertów i wykwalifikowanych wykładowców. Program nauczania realizowany jest zgodnie z obowiązującymi normami i zasadami ISO.
Część teoretyczna obejmuje m.in.:
- podstawowe zasady BHP,
- zaznajomienie z obowiązującymi przepisami prawa,
- analizę zagrożeń i plan awaryjny,
- analizę powypadkową,
- zapoznanie się z procedurą przed wejściem do śmigłowca.
Część praktyczna polega m.in. na:
- wydobyciu ropy i gazu,
- poszukiwaniu surowców na dnie morskim,
- bezpiecznej podróży helikopterem i skorzystaniu z wyjścia awaryjnego,
- postępowaniu z surowcami na dnie morskim,
- zgłaszaniu alarmu w sytuacji awaryjnej,
- zlokalizowaniu pożaru i użyciu sprzętu gaśniczego,
- udzielaniu pierwszej pomocy,
- korzystaniu z odpowiednich maszyn i narzędzi przy wykonywaniu zadań.
Kurs banksmana i slingera
Podczas szkolenia uczestnicy otrzymają niezbędne informacje i zdobędą umiejętności praktyczne z zakresu obsługi ładunku, zawieszenia i utrzymania bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas użytkowania sprzętu na lądzie, jak i na morzu. Wymagania i kompetencje są zgodne z normą ISO 23853:2018. Najczęściej używane żurawie to m.in.: żurawie pokładowe, żurawie samojezdne, żurawie HDS, żurawie kolejowe i żurawie wieżowe.
Ładowarki teleskopowe
To bardzo wszechstronne maszyny, w które są wyposażone m.in. firmy wydobywcze. Dzięki wymiennym akcesoriom możemy całkowicie zmienić ich funkcję i przeznaczenie. Z łatwością zamienimy ładowarkę w podnośnik lub nawet platformę roboczą – jest ona stosowana w wielu obszarach roboczych. Uczestnicząc w szkoleniu zgodnie z normą ISO 26676, zdobędziesz niezbędną wiedzę i umiejętności do pracy z tym urządzeniem. Pozytywny wynik testu nadaje uprawnienia do eksploatacji maszyny.
Malarz-piaskarz na platformach offshore
W trakcie kursu nauczysz się bezpiecznych technik piaskowania, śrutowania i malowania powierzchni metalowych. Zdobędziesz wiedzę m.in. o kontroli korozji, konserwacji, która jest stosowana w przemyśle morskim i lądowym. Po ukończeniu kursu bez problemu wykonasz przegląd korozyjny przy użyciu odpowiedniego sprzętu. Po ukończeniu kursu zdobędziesz certyfikat zgodności opracowany przez norweski przemysł naftowy NORSOK M-501 dla firm petrochemicznych.
Alpinizm w pracy offshore i onshore
Organizujemy kursy na prace wysokościowe z dostępem linowym i budowlanym. Podczas zajęć zapoznasz się technikami wiązania węzłów oraz dowiesz się, jak bezpiecznie z nich korzystać. Szkolenie przygotowuje kursanta do pracy na wysokości i ochrony siebie oraz otoczenia znajdującego się wokół. Po ukończeniu kursów z łatwością będziesz poruszać się po linach i rusztowaniach. Program nauczania dostosowany jest do aktualnego standardu BS 8454.
Szkolenia GWO od 2023 roku
Na rok 2023 planujemy prowadzić szkolenia według standardu GWO 4 modułowego. Będzie to nowy kurs lądowy, składający się z modułów dla techników pracujących na turbinach lądowych. Realizacja szkolenia składającego się z czterech modułów to:
- pierwsza pomoc – FA,
- ręczna praca transportowa – MH,
- praca na wysokości – WAH,
- gaszenie pożaru – FAW.
Miejsca szkoleń
Wykłady mogą odbywać się online lub w dowolnym miejscu na terenie całego kraju. Możemy także dojechać do klienta pod wskazany adres.
Przeznaczenie kursu
Kurs przeznaczony jest dla osób, które chcą rozpocząć własną drogę zawodową, m.in. w branży naftowej i gazowej w zakresie offshore oraz dla tych, którzy już pracują na wodzie i chcą podnieść swoje kwalifikacje i umiejętności, także w przemyśle lądowym.
Certyfikat
Do rozpoczęcia pracy na platformie wiertniczej lub produkcyjnej na Morzu Norweskim wymagany jest certyfikat MEWP ISO 18878. Dokument jest ważny w Polsce i w granicach Unii Europejskiej. Do pracy na wysokości powyżej 2 metrów, wymagany jest podany wyżej certyfikat. Po ukończeniu kursu osoba nabywająca uprawnienia otrzymuje zezwolenie na pracę na morzu i lądzie, które jest ważne przez 4 lata. Certyfikat jest zatwierdzony przez międzynarodową organizację OPITO.
Główne wymogi dla kursantów:
- ukończone 18 lat,
- wykształcenie przynajmniej podstawowe,
- brak przeciwwskazań medycznych.
Pytania i odpowiedzi
Jaki certyfikat jest potrzebny do pracy na platformie wiertniczej na Morzu Norweskim?
Certyfikat MEWP ISO 18878 jest wymagany do pracy na platformach wiertniczych lub produkcyjnych na Morzu Norweskim.
Jakie kursy wspinaczkowe są oferowane?
W naszym ośrodku organizowane są kursy wspinaczkowe z dostępem linowym i budowlanym.
Czy szkolicie obsługi ładowarek teleskopowych?
Tak, w naszej ofercie znajdują się szkolenia na operatorów wózków specjalnych, takich jak ładowarki teleskopowe.