Ośrodek Szkoleniowy - KURSO

Połączenia kołnierzowe

montaż połączeń kołnierzowych

Połączenia kołnierzowe wyróżniają się łatwością montażu, możliwością wymiany części i wytrzymałością połączeń. Aby połączenie kołnierzowe było szczelne muszą być spełnione pewne warunku. Łączone kołnierze powinny mieć podobne wymiary przyłączeniowe, nieprzekraczające dopuszczalnej tolerancji. Kolejnym warunkiem jest okresowe dokręcanie połączeń w celu utrzymania szczelności połączeń śrubowych. Jest to szczególnie ważne, gdyż są one stale narażone na drgania mechaniczne lub występujące w nich znaczne wahania temperatury i wilgotności otoczenia. Połączenia kołnierzowe składają się z: kołnierza, zestawu elementów złącznych – śruby, nakrętki, podkładki oraz uszczelki. Ich głównym zadaniem jest łączenie części rurociągu lub, jeśli to konieczne, mocowanie dodatkowego wyposażenia do rury. Są one dostępne w wersjach jednoczęściowych i luźno dopasowanych. Jednoczęściowe dobrze znoszą obciążenia, wykonane razem ze zbrojeniem podczas tłoczenia i odlewania. Kołnierze luźne są zewnętrznymi dyskami przymocowanymi do kołnierza lub do krawędzi rury. Tego typu elementy nie są trudne w montażu, ale są mniej wytrzymałe.

Jakie są rodzaje połączeń kołnierzowych?

W zależności od sposobu przymocowania połączeń kołnierzowych możemy wydzielić kilka typów:

Kołnierze spawane

Stosowane są na rurociągach stalowych oraz do podłączania urządzeń. Są to płaskie pierścienie przyspawane do krawędzi powłoki na całym jej obwodzie. Mogą być również wyposażone w pierścień zabezpieczający.

Luźne kołnierze na pierścieniu zgrzewanym

Składają się z dwóch części – samego kołnierza i pierścienia przyspawanego do rury. Ta konstrukcja jest wygodna w instalacji. Są stosowane głównie w przypadku takich metali jak miedź czy aluminium.

Kołnierze zaciskowe

Łączenia są montowane są blisko siebie. Stosowane są do emaliowanych konstrukcji metalowych. Pomagają utrzymać odpowiednią temperaturą podczas wypalania emalii.

Kołnierze gwintowane

Stosuje się na zespołach i urządzeniach, w których stosowanie spawania jest niepożądane, a także w miejscach wymagających łatwego demontażu. Wytrzymują wysokie ciśnienie.

zdjęcie połączenia kołnierzowego

Szkolenia z montażu połączeń kołnierzowych

Montażem połączeń kołnierzowych może zajmować się jedynie osoba posiadająca odpowiednie do tego kompetencje i umiejętności, a także uprawnienia. Pozwolenie na wykonywanie tych prac wydaje Urząd Dozoru Technicznego. Uprawnienia te można zdobyć przechodząc kurs montażu połączeń kołnierzowych oraz podchodząc do egzaminu sprawdzającego wiedzę i umiejętności. Z uwagi na to przygotowaliśmy szkolenie montażu i eksploatacji połączeń kołnierzowych. Dobrze jakościowo wykonane połączenia kołnierzowe dają możliwość długoletniej eksploatacji zbiorników i rurociągów, a także ich szczelność i niezawodność. Nasza firma szkoleniowa może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu profesjonalnych szkoleń w dziedzinie połączeń kołnierzowych. Uzyskaliśmy świadectwo UTD pozwalające przeprowadzać szkolenia i egzaminy oraz uznania ośrodka szkoleniowego, które zostało wydane przez TÜV Akademia Polska. Kurs przeznaczony jest dla osób, które zajmują się montażem połączeń kołnierzowych oraz osób kontrolujące i nadzorujące te prace. W naszej ofercie można znaleźć szkolenia na poziomie podstawowym i średniozaawansowanym. Podczas kursu w teorii zdobędziesz wiedzę obejmującą typy połączeń kołnierzowych, w jaki sposób bezpiecznie je zamontować i zdemontować, a także funkcje i rodzaje uszczelek. W praktyce przećwiczysz umiejętności wyboru odpowiednich uszczelek oraz wykonywania i kontroli połączeń kołnierzowych. Szkolenie ma na celu zdobycie przez uczestników wiedzy teoretycznej a także praktycznych umiejętności jak odpowiednio instalować oraz bezpiecznie używać urządzenia ciśnieniowe. Szczególnie ważne podczas naszych zajęć jest bezpieczeństwo, produktywność i dokładność pracy. Zapewniamy profesjonalne wsparci i konsultacje ze specjalistami, a także materiały szkoleniowe. Program szkoleń obejmuje zajęcia teoretyczne jak i zajęcia praktyczne.

zdjęcie połączenia kołnierzowego

Rodzaj zajęćOpis
TeoretyczneCzęść teoretyczna obejmuje takie zagadnienia jak: rodzaje połączeń kołnierzowych, typy i funkcjonalność uszczelek oraz ich względne cechy, rodzaje i przyczyny usterek, rodzaje obciążeń śrub i naprężenia uszczelki, identyfikacja usterki i awarii, rodzaje i budowa kluczy hydraulicznych, przygotowanie powierzchni uszczelniającej, zasady bezpiecznego montażu i demontażu oraz środki bezpieczeństwa i higieny pracy wymagane przy wykonywaniu tych czynności.
PraktycznePodczas zajęć praktycznych kursanci w praktyce wykonają montaż połączeń kołnierzowych. Nauczą się w jaki sposób dobierać środki ochrony osobistej oraz kontrolować i wybierać uszczelki. Dowiedzą się jaka jest kolejność wykonywania czynności związana z montażem i demontażem połączeń, a także przeprowadzą próbę ich szczelności.

 

Na zakończenie kursu jest przeprowadzany teoretyczny i praktyczny egzamin. Po zdobyciu pozytywnego wyniku kursanci otrzymują certyfikat wydany przez TÜV, który uprawnia do wykonywania montażu połączeń kołnierzowych.

Zajęcia mogą odbywać się stacjonarnie w centrali firmy lub jest możliwość organizacji zajęć w miejscu zaproponowanym przez klienta. W naszej ofercie dostępne są również szkolenia w formie online. Tego typu zajęcia obejmują część teoretyczną, część praktyczna oraz egzamin wymagają pracy przy stanowisku.

W razie jakichkolwiek pytań gorąco zachęcamy do skontaktowania się z nami!!!


Więcej informacji:

Zapisz się na rozmowę
Podaj nam numer kontaktowy
1 osób zamówiło dzisiaj rozmowę

Zadzwonimy w najbliższym czasie

ZAPISY: +48 22 208 38 38