...
Ośrodek Szkoleniowy - KURSO

Połączenia kołnierzowe – szkolenie z montażu

montaż połączeń kołnierzowych

Szkolenia z montażu połączeń kołnierzowych 

Montażem połączeń kołnierzowych może zajmować się jedynie osoba, która posiada odpowiednie do tego kompetencje, umiejętności oraz uprawnienia. Pozwolenie na wykonywanie tych prac wydaje Urząd Dozoru Technicznego. Uprawnienia te można zdobyć przechodząc kurs montażu połączeń kołnierzowych oraz podchodząc do egzaminu sprawdzającego wiedzę i umiejętności. Z uwagi na to przygotowaliśmy szkolenie z montażu i eksploatacji połączeń kołnierzowych.  

Dlaczego warto wybrać nasze szkolenie? 

Dobrze jakościowo wykonane połączenia kołnierzowe dają możliwość długoletniej eksploatacji zbiorników i rurociągów, a także zapewniają ich szczelność i niezawodność. Nasza firma szkoleniowa może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu profesjonalnych szkoleń w dziedzinie połączeń kołnierzowych. Uzyskaliśmy świadectwo UDT pozwalające przeprowadzać szkolenia i egzaminy oraz uznania ośrodka szkoleniowego, które zostało wydane przez TÜV Akademia Polska. Kurs przeznaczony jest dla osób, które zajmują się montażem połączeń kołnierzowych oraz tych, którzy kontrolują i nadzorują te prace.  

zdjęcie połączenia kołnierzowego

Program kursu 

Podczas kursu w teorii zdobędziesz wiedzę obejmującą typy połączeń kołnierzowych oraz informacje o tym w jaki sposób bezpiecznie je zamontować i zdemontować. Poznasz także funkcje i rodzaje uszczelek. W praktyce przećwiczysz umiejętności wyboru odpowiednich uszczelek oraz wykonywania i kontroli połączeń kołnierzowych. Szkolenie ma na celu zdobycie przez uczestników wiedzy teoretycznej, a także praktycznych umiejętności związanych z tym, jak odpowiednio instalować oraz bezpiecznie używać urządzeń ciśnieniowych. Szczególnie ważne podczas naszych zajęć jest bezpieczeństwo, produktywność i dokładność pracy. Zapewniamy profesjonalne wsparcie i konsultacje ze specjalistami, a także materiały szkoleniowe. Program kursu obejmuje zajęcia teoretyczne i praktyczne. 

Rodzaj zajęćOpis
TeoretyczneCzęść teoretyczna obejmuje takie zagadnienia jak: rodzaje połączeń kołnierzowych, typy i funkcjonalność uszczelek oraz ich względne cechy, rodzaje i przyczyny usterek, rodzaje obciążeń śrub i naprężenia uszczelki, identyfikacja usterki i awarii, rodzaje i budowa kluczy hydraulicznych, przygotowanie powierzchni uszczelniającej, zasady bezpiecznego montażu i demontażu oraz środki bezpieczeństwa i higieny pracy wymagane przy wykonywaniu tych czynności.
PraktycznePodczas zajęć praktycznych kursanci w praktyce wykonają montaż połączeń kołnierzowych. Nauczą się w jaki sposób dobierać środki ochrony osobistej oraz kontrolować i wybierać uszczelki. Dowiedzą się jaka jest kolejność wykonywania czynności związana z montażem i demontażem połączeń, a także przeprowadzą próbę ich szczelności.

Egzamin końcowy 

Po zakończeniu kursu jest przeprowadzany egzamin teoretyczny i praktyczny. Po zdobyciu pozytywnego wyniku, kursanci otrzymują certyfikat TÜV, który uprawnia do wykonywania montażu połączeń kołnierzowych. Zajęcia mogą odbywać się stacjonarnie w siedzibie firmy lub w miejscu zaproponowanym przez klienta. W naszej ofercie dostępne są również szkolenia w formie online. W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do skontaktowania się z nami. 

Charakterystyka połączeń kołnierzowych 

zdjęcie połączenia kołnierzowego

Połączenia kołnierzowe wyróżniają się łatwością montażu, możliwością wymiany części i wytrzymałością połączeń. Aby połączenie kołnierzowe było szczelne, muszą być spełnione pewne warunki. Łączone kołnierze powinny mieć podobne wymiary przyłączeniowe, nieprzekraczające dopuszczalnej tolerancji. Kolejnym warunkiem jest okresowe dokręcanie połączeń w celu utrzymania szczelności połączeń śrubowych. Jest to szczególnie ważne, gdyż są one stale narażone na drgania mechaniczne lub występujące w nich znaczne wahania temperatury i wilgotności otoczenia. 

Budowa połączeń kołnierzowych 

Połączenia kołnierzowe składają się z: kołnierza, zestawu elementów złącznych – śruby, nakrętki, podkładki oraz uszczelki. Ich głównym zadaniem jest łączenie części rurociągu lub, jeśli to konieczne, mocowanie dodatkowego wyposażenia do rury. Są one dostępne w wersjach jednoczęściowych i luźno dopasowanych. Jednoczęściowe dobrze znoszą obciążenia, wykonane razem ze zbrojeniem podczas tłoczenia i odlewania. Kołnierze luźne są zewnętrznymi dyskami przymocowanymi do kołnierza lub do krawędzi rury. Tego typu elementy nie są trudne w montażu, ale są mniej wytrzymałe. 

Jakie są rodzaje połączeń kołnierzowych? 

W zależności od sposobu przymocowania połączeń kołnierzowych możemy wyróżnić kilka typów:  

Kołnierze spawane  

Stosowane są na rurociągach stalowych oraz do podłączania urządzeń. Są to płaskie pierścienie przyspawane do krawędzi powłoki na całym jej obwodzie. Mogą być również wyposażone w pierścień zabezpieczający.  

Luźne kołnierze na pierścieniu zgrzewanym  

Składają się z dwóch części – samego kołnierza i pierścienia przyspawanego do rury. Ta konstrukcja jest wygodna w instalacji. Są stosowane głównie w przypadku takich metali jak miedź czy aluminium.  

Kołnierze zaciskowe  

Łączenia są montowane blisko siebie, a stosowane są do emaliowanych konstrukcji metalowych. Pomagają utrzymać odpowiednią temperaturę podczas wypalania emalii.  

Kołnierze gwintowane  

Stosuje się na zespołach i urządzeniach, w których stosowanie spawania jest niepożądane, a także w miejscach wymagających łatwego demontażu. Wytrzymują wysokie ciśnienie. 

grafika szkoleniowa

Zapisz się na rozmowę
Podaj nam numer kontaktowy
1 osób zamówiło dzisiaj rozmowę

Zadzwonimy w najbliższym czasie

ZAPISY: +48 22 208 38 38