Szkolenie na obsługę układnic magazynowych
Zapraszamy na szkolenie przygotowujące do egzaminu UDT na operatora układnic wykorzystywanych w magazynach. Układnice magazynowe ze względu na swoje przeznaczenie są jednym z najlepszych sprzętów do wykorzystania w logistyce. Coraz więcej firm korzysta z możliwości tych urządzeń, dzięki czemu usprawniają i ulepszają pod kątem wydajności pracę swoich magazynów. Podczas naszych kursów uczymy zarówno wiedzy teoretycznej, jak i praktycznej z zakresu ich obsługi.
Przebieg szkolenia
Szkolenie z obsługi układnic magazynowych to doskonała okazja dla pracowników magazynu do zdobycia wiedzy i umiejętności dotyczących prawidłowej obsługi tego typu urządzeń. Podczas szkolenia uczestnicy poznają zasady bezpiecznej obsługi układnic oraz dowiedzą się, jak poprawnie układać i przechowywać towary na półkach. Szkolenie zawiera także elementy z zakresu organizacji pracy w magazynie oraz zarządzania zapasami. Wiedza i umiejętności zdobyte podczas szkolenia z obsługi układnic magazynowych pozwolą pracownikom na lepsze wykonywanie swoich obowiązków oraz zapewnią bezpieczeństwo w miejscu pracy.
Czym jest układnica magazynowa?
Układnice magazynowe są używane do procesu automatyzacji wszelkich prac transportowych, odbywających się w magazynach. Układnice poruszają się po specjalnych torach między regałami i układają wydane im ładunki. Dokonują one zarówno załadunku i rozładunku, a wszystko to mogą robić całkowicie automatycznie. Za wszystkie ich operacje odpowiada mikroprocesor, który może być programowany zdalnie. Ich praca to głównie odbieranie materiałów z punktu startowego i umieszczanie ich na regałach lub też w drugą stronę – z regałów do miejsca odbioru.
System WMS
WMS (ang. warehouse management system) – stanowi specjalne komputerowe oprogramowanie obsługujące wszystkie czynności dokonywane przez układnice. Program ten dowodzi ich mikroprocesorem i kontroluje przebieg ich pracy.
Tryby pracy układnic
Można wyróżnić trzy tryby działania układnic:
- ręczny – wykorzystywany w trakcie serwisu,
- półautomatyczny – gdzie wyznaczona osoba wprowadza dane do komputera układnicy,
- automatyczny – najczęściej wykorzystywany, działający całkowicie zdalnie.
Podział układnic magazynowych
Układnice można podzielić na parę różnych kategorii.
Pod względem konstrukcji:
- jednokolumnowe,
- dwukolumnowe,
- suwnicowe,
- podwieszane, posiadające obrotnicę.
Pod względem mechanizmu chwytającego:
- chwytak,
- przenośnik,
- widły.
Pod względem specyfikacji technicznych, do których należą:
- udźwig,
- maksymalne wymiary ładunku,
- maksymalna wysokość,
- prędkość wysuwu i powrotu,
- prędkość jazdy układnicy,
- prędkość przyspieszenia ruchów roboczych,
- prędkość podnoszenia oraz opuszczania.
Zalety układnic magazynowych
- automatyzacja czynności transportowych,
- stała kontrola magazynu i jego stanu,
- eliminacja problemu, jaki mogą stwarzać ludzie,
- możliwość uzgodnienia kilku różnych aspektów pracy,
- zoptymalizowanie procesu logistycznego,
- łatwa obsługa i serwis,
- zwiększenie bezpieczeństwa pracy.
Układnice usprawniają działania magazynowe i poprawiają czynności takie jak transport ładunku na większe wysokości, ukrócenie całego cyklu przenoszenia, czy możliwość udźwigu ładunków większych gabarytów.
Pytania i odpowiedzi
Do czego używa się układnic magazynowych?
Układnice poprawiają wydajność magazynów poprzez automatyczne załadowywanie i rozładowywanie przechowywanych w nich materiałów.
Dlaczego warto zostać operatorem układnic magazynowych?
Układnice magazynowe ulepszają jakość pracy i pozwalają wykorzystać jak najlepiej możliwości sprawnego transportu ładunków różnego rodzaju. Z tego powodu każdy, kto posiada umiejętności potrzebne do ich obsługi powinien bez problemu znaleźć zatrudnienie w zawodzie.