...
Ośrodek Szkoleniowy - KURSO

Wciągniki i wciągarki ogólnego przeznaczenia – kurs na uprawnienia UDT

wciągnik podczas pracy

Szkolenia na obsługę wciągników i wciągarek

Nasza firma oferuje kompleksowe szkolenia dla przyszłych operatorów i konserwatorów wciągników i wciągarek. Organizujemy zajęcia teoretyczne i praktyczne, które prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę dydaktyczną. Mamy wieloletnie doświadczenie w zakresie organizacji kursów na obsługę różnych maszyn UDT, dzięki czemu wyszkoliliśmy już tysiące osób, które obecnie czynnie pracują na stanowisku operatora i konserwatora.  

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą kursów. Jeśli nie wiesz, który z nich wybrać, poniżej omówiliśmy podstawowe różnice między ciągnikami a wciągarkami ogólnego przeznaczenia oraz ich zastosowanie w poszczególnych branżach. 

Nasza oferta kursów 

Nasza firma prowadzi kursy na operatora zarówno wciągników, jak i wciągarek. Zależy nam na tym, aby przedstawić aktualną wiedzę na temat tych urządzeń, a także przeszkolić naszych kursantów do ich obsługi. Zapewniamy wysoko wykwalifikowaną kadrę szkoleniową z wieloletnim stażem pracy na stanowisku operatora i konserwatora, zajęcia teoretyczne i praktyczne, materiały dydaktyczne oraz pomoc w załatwieniu formalności po zaliczeniu egzaminu. 

Do przykładowych zagadnień omawianych na kursie należą: 

wciągnik w magazynie
  • budowa i działanie maszyny oraz jej poszczególnych mechanizmów, 
  • udźwig maszyny, 
  • obsługa maszyny oraz jej kontrola przed pracą i po jej zakończeniu, 
  • działania podejmowane w przypadku wystąpienia wypadku czy zagrożenia zdrowia lub życia, 
  • przepisy BHP i PPOŻ.  

Egzamin UDT i nadanie uprawnień 

Po zakończeniu szkolenia, kursanci muszą przystąpić do egzaminu państwowego, który nadzorowany jest przez specjalnie powołaną komisję Urzędu Dozoru Technicznego. Po uzyskaniu odpowiedniej liczby punktów, wydawane są dokumenty potwierdzające kwalifikacje i uprawnienia, które są niezbędne do pracy na stanowisku operatora. Wydawane jest zaświadczenie ważne 10 lat, które pozwala na obsługę wciągników i wciągarek ogólnego przeznaczenia w całej Polsce. 

Możesz wziąć udział w kursie, jeśli: 

  • masz ukończone 18 lat, 
  • nie masz przeciwwskazań zdrowotnych do pracy jako operator wciągników i wciągarek (wymagane jest przedstawienie orzeczenia lekarskiego). 

Kurs na konserwatora wciągników i wciągarek 

Oferujemy również kurs na uprawnienia konserwatora wciągników i wciągarek. Na zajęciach omawiane są zagadnienia z zakresu m.in. budowy wciągników i wciągarek, obowiązków konserwatora oraz mechaniki i bezpieczeństwa w miejscu pracy. Oferujemy też zajęcia praktyczne, a na koniec pomagamy w załatwieniu spraw formalnych związanych z egzaminem państwowym. Jeśli kursant zaliczy egzamin i uzyska wymaganą liczbę punktów, nadawane są mu uprawnienia do pracy jako konserwator wciągników i wciągarek. 

Wciągniki i wciągarki – definicja 

Wciągniki i wciągarki ogólnego przeznaczenia należą do urządzeń transportu bliskiego. Są wykorzystywane do wykonywania rozmaitych prac związanych z przenoszeniem ładunków. Aby pracować jako operator takich maszyn, niezbędne jest odbycie specjalnego kursu oraz przystąpienie do egzaminu państwowego. Wciągniki oraz wciągarki są zaliczane do dźwignic prostych – inaczej ciągników. Oba te urządzenia różnią się między sobą i stosowane są do różnych rodzajów wykonywanych prac.  wciągarka na suwnicy

Wciągnik to element chwytny, dzięki któremu możliwy jest transport ładunków w pionie. Składa się z dźwignicy, do której przymocowany jest łańcuch lub lina, a zakończony jest zazwyczaj hakiem. Warto dodać, że obudowa tego urządzenia służy jednocześnie za jego element nośny. Wciągnik jest w stanie poruszać się po nieruchomym torze, a także pracować stacjonarnie. 

Wciągarka różni się nieco od wciągnika. Posiada osobną, własną konstrukcję nośną w formie ramy. Może się ona poruszać i przenosić ładunki pionowo, ale także poziomo. Jest również wykorzystywana do naciągania lin i drutów.  

Do najpopularniejszych producentów tych maszyn należą m.in.:  

  • DEMAG,
  • KITO,
  • ZBUD,
  • PROMAG,
  • ALMA,
  • EXAR,
  • STAHL,
  • FUD.

Wciągniki i wciągarki – podstawowe różnice 

Podstawową różnicą pomiędzy wciągnikami a wciągarkami jest płaszczyzna przemieszczania ładunków. Wciągnik jest w stanie poruszać się wyłącznie w pionie, w porównaniu z wciągarką, która transportuje ładunki również w poziomie. Obie te maszyny mają odmienne konstrukcje. Wciągarka jest przytwierdzona do elementów zewnętrznych, natomiast element nośny ciągnika jest jednocześnie jego obudową. Widać więc wyraźnie, że wciągarki mają większe możliwości niż wciągniki. 

Zastosowanie 

Wciągniki i wciągarki ogólnego przeznaczenia są urządzeniami stosowanymi w wielu branżach. Znacząco ułatwiają i przyspieszają pracę związaną m.in. z przenoszeniem ładunków. Obie te maszyny bardzo często stosowane są w magazynach, centrach logistycznych, halach produkcyjnych oraz stacjach załadunkowych. Niezbędne są również w warsztatach samochodowych, a niekiedy także w transporcie różnych elementów lub łodzi znajdujących się na wodzie. Przed wyborem konkretnego urządzenia, warto dokładnie przemyśleć, do czego będzie nam ono potrzebne oraz w jaki sposób chcemy z niego korzystać.  

wciągnik w porcie

Dlaczego my?

Od wielu lat prowadzimy kursy na obsługę różnych maszyn UDT. Wyszkoliliśmy już tysiące osób, które obecnie pracują na stanowisku operatora lub konserwatora. Cechuje nas profesjonalizm oraz indywidualne podejście do każdego kursanta. Oferujemy zajęcia teoretyczne oraz praktyczne, które są prowadzone przez doświadczonych fachowców. Regularnie podnoszą oni swoje kwalifikacje po to, aby móc przekazywać najnowsze i aktualne informacje dotyczące np. obecnie obowiązujących regulacji prawnych. Dużą wagę przykładamy do ćwiczeń praktycznych, dzięki którym czynności związane z pracą operatora, nie sprawią Ci w przyszłości żadnych trudności. Szkolimy na sprzęcie polskich i zagranicznych producentów. Ponadto zapewniamy pomoc w załatwieniu wszelkich spraw formalnych związanych z egzaminem UDT i dokumentacją potwierdzającą nadanie uprawnień i kwalifikacji. 

Organizujemy kursy na uprawnienia konserwatora i operatora pozostałych maszyn UDT: 

  • ładowarek teleskopowych, 
  • wózków widłowych, 
  • podestów ruchomych (podnośników koszowych i nożycowych), 
  • suwnic, 
  • żurawi wieżowych,
  • żurawi HDS, 
  • dźwigów. 

Oprócz tego oferujemy następujące usługi: 

  • konserwację; 
  • modernizację; 
  • diagnostykę; 
  • audyt;  
  • możliwość wypożyczenia urządzeń zastępczych (wózków widłowych oraz podnośników nożycowych); 
  • sprzedaż nowych i używanych maszyn; 
  • możliwość sprawdzenia maszyny przed jej zakupem. 

Jeśli jesteś zainteresowany ofertą kursów lub naszymi innymi usługami, skontaktuj się z nami.  

Pytania i odpowiedzi

Czym się różni wciągnik od wciągarki?

Podstawową różnicą między wciągnikiem a wciągarką jest element nośny. Jeśli chodzi o wciągnik, to posiada on element nośny, który jest jednocześnie obudową tego urządzenia. Wciągarka używa zewnętrznego elementu nośnego. Porusza się ona w pionie i poziomie, natomiast wciągnik wyłącznie w pionie.

Gdzie używa się wciągników i wciągarek?

Wciągniki i wciągarki znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim w magazynach, halach produkcyjnych, centrach logistycznych oraz warsztatach samochodowych. Wykorzystuje się je też w branży logistycznej i budowlanej.

Kto wydaje uprawnienia na obsługę wciągników i wciągarek?

Jeśli kursant pomyślnie zaliczył egzamin państwowy, wydawane są mu specjalne dokumenty potwierdzające nabyte uprawnienia i kwalifikacje. Wydaje je Urząd Dozoru Technicznego i są ważne 10 lat na terenie całego kraju.


Zapisz się na rozmowę
Podaj nam numer kontaktowy
6 osób zamówiło dzisiaj rozmowę

Zadzwonimy w najbliższym czasie

ZAPISY: +48 22 208 38 38