...
Ośrodek Szkoleniowy - KURSO

Kurs UDT na konserwatora i operatora żurawi samojezdnych

żuraw samojezdny na drodze

Szkolenie UDT na konserwatora żurawi samojezdnych

Przygotowaliśmy kompleksowe kursy na uprawnienia operatora i konserwatora żurawi samojezdnych. U nas zdobędziesz niezbędne informacje i aktualne wiadomości na temat budowy i działania tych maszyn, a także będziesz mieć okazję do ich obsługi i przeprowadzenia czynności konserwacyjnych. Przygotujemy cię do egzaminu przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego, a także pomożemy w załatwieniu formalności. Zgłoś się do nas już dziś! 

Nasza oferta 

Oferujemy dwa rodzaje kursów na żurawie samojezdne – na operatora i konserwatora. Omawiane zagadnienia różnią się znacząco między sobą, podobnie zresztą jak ćwiczenia na maszynie polegają na czymś innym. Poniżej przedstawiamy szczegółowy program szkolenia. 

Szkolenie na uprawnienia operatora żurawi samojezdnych 

Na samym początku nasza kadra szkoleniowa prowadzi wykłady, podczas których kursanci zdobywają wiedzę ogólną na temat dozoru technicznego oraz żurawi samojezdnych. Zależy nam na profesjonalnym podejściu do słuchaczy, dlatego wszystkie zajęcia prowadzą doświadczeni specjaliści. Podczas części teoretycznej zostaną omówione takie zagadnienia jak: 

żuraw na jezdni
  • informacje o dozorze technicznym, 
  • ogólne informacje o żurawiach i ich podział, 
  • elementy i budowa żurawi, 
  • rodzaje zawiesi (linowe, łańcuchowe itp.), 
  • bezpieczna eksploatacja żurawi, 
  • obowiązki w pracy operatora żurawi samojezdnych, 
  • zagrożenia i niebezpieczne sytuacje na stanowisku operatora, 
  • przepisy BHP i PPOŻ. 

Następnie uczestnicy rozpoczynają ćwiczenia na specjalnie do tego przygotowanych maszynach. Uczą się nie tylko kierowania żurawiem samojezdnym, ale również dowiadują się jakie czynności należy wykonać przed rozpoczęciem pracy i po jej zakończeniu. Wszystkie wykonywane przez kursantów czynności są nadzorowane przez doświadczonych fachowców, którzy zwracają uwagę na popełniane błędy oraz podpowiadają, jak wykonać dane zadanie. 

Szkolenie na uprawnienia konserwatora żurawi samojezdnych 

Na wykładach szkoleniowcy przedstawiają ogólną wiedzę na temat żurawi samojezdnych i ich działania. Wykorzystują do tego prezentacje multimedialne, które pomagają w zapamiętywaniu i przyswajaniu omawianych tematów. Kursanci zdobywają wiedzę na temat m.in.: 

  • budowy poszczególnych typów żurawi, 
  • dozoru technicznego, 
  • przepisów prawnych, 
  • obowiązków konserwatora, 
  • poszczególnych czynności konserwacyjnych, 
  • dokumentacji technicznej, 
  • przepisów BHP i PPOŻ. 

Zajęcia praktyczne natomiast prowadzimy na nowoczesnych maszynach, obecnie używanych przez operatorów i konserwatorów. Kursanci dowiadują się jak przeprowadzać kontrolę sprzętu, a także mają okazję samodzielnie wykonać poszczególne czynności związane z konserwacją żurawi samojezdnych. 

żuraw z uniesionym ramieniem

Cel kursu 

Głównym celem obu kursów jest kompleksowe przygotowanie uczestników do wykonywania pracy operatora lub konserwatora żurawi samojezdnych. Zależy nam, aby kursanci zdobyli szczegółową wiedzę na temat tych maszyn i potrafili je obsługiwać. Ważnym celem jest również przygotowanie uczestników do pozytywnego zaliczenia egzaminu państwowego przed komisją UDT. 

Egzamin końcowy 

Oba kursy kończą się przystąpieniem uczestników do egzaminu państwowego nadzorowanego przez komisję Urzędu Dozoru Technicznego. W pierwszej kolejności kursanci przystępują do części testowej składającej się z pytań zamkniętych, a następnie wykonują konkretne zadanie związane z obsługą żurawia samojezdnego. Jeśli uczestnik uzyska wymaganą liczbę punktów z obu części, otrzymuje uprawnienia do pracy jako operator lub konserwator. Uprawnienia te są ważne 5 lat (na terenie Polski i krajów Unii Europejskiej) i wydaje je Urząd Dozoru Technicznego. Aby odnowić uprawnienia, należy złożyć wniosek w UDT. 

Wymagania dla kursantów  

Jeśli chciałbyś wziąć udział w naszych kursach na operatora lub konserwatora żurawi samojezdnych, musisz mieć ukończone 18 lat, a także posiadać dobry stan zdrowia, który umożliwia pracę na tym stanowisku. Dodatkowo osoby szkolące się na operatora, powinny posiadać prawo jazdy kat. C. 

Budowa i zastosowanie żurawi samojezdnych 

dźwig na drodze

Żurawie samojezdne są złożone z dźwignicy zamontowanej na podwoziu samochodu ciężarowego lub na podwoziu samojezdnym. Posiadają one obrotową kolumnę oraz wysięgnik, na końcu którego znajdują się zawiesia. Można je podzielić na żurawie gąsienicowe, samochodowe, terenowo kołowe oraz jezdniowo terenowe. Ze względu na rodzaj napędu wyróżniamy żurawie spalinowo elektryczne, spalinowo hydrauliczne oraz spalinowo mechaniczne. Wykorzystywane są często w budownictwie, transporcie, przemyśle oraz logistyce. Służą do prac załadunkowych, przeładunkowych i wyładunkowych, a także do wykonywania czynności w składowiskach oraz w portach. Do producentów żurawi samojezdnych należą m.in.: TEREX, Sennebogen, Grove oraz Liebherr

Kursy na pozostałe maszyny UDT 

W naszej ofercie znajdują się również szkolenia na uprawnienia operatora i konserwatora: 

  • pozostałych rodzajów żurawi (stacjonarnych, szynowych, pokładowych, pływających, wieżowych i szybkomontujących, przewoźnych i przenośnych, kolejowych i na pojazdach kolejowych), 
  • wózka widłowego, 
  • ładowarek teleskopowych, 
  • suwnic, 
  • podestów ruchomych (w tym podnośników koszowych i nożycowych). 

Prowadzimy również szkolenia przeciwpożarowe oraz z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy – zarówno wstępne, jak i okresowe. 

Dodatkowo nasi klienci mogą skorzystać z takich usług jak: 

  • przeglądy, 
  • audyty, 
  • konserwacja, 
  • modernizacja, 
  • serwis stacjonarny i mobilny maszyn UDT (wózków widłowych, podnośników koszowych i nożycowych, suwnic i ładowarek teleskopowych), 
  • sprzedaż nowych i używanych urządzeń, 
  • możliwość sprawdzenia maszyny przed jej zakupem, 
  • możliwość wypożyczenia maszyny zastępczej (podnośnika nożycowego lub wózka widłowego). 

Pytania i odpowiedzi

Kto wydaje uprawnienia na żurawie samojezdne?

Uprawnienia na obsługę i konserwację żurawi samojezdnych wydaje Urząd Dozoru Technicznego. Są one ważne 5 lat. 

Jak wyglądają zajęcia praktyczne na kursie na żurawia samojezdnego?

Na ćwiczeniach kursanci mają okazję samodzielnie obsłużyć lub wykonać czynności konserwacyjne żurawia samojezdnego. Wszystkie zajęcia odbywają się pod nadzorem naszych fachowców, którzy w razie potrzeby pomogą i podpowiedzą, jak wykonać dane zadanie.

Kto może wziąć udział w szkoleniu na żurawie samojezdne?

Uczestnikiem naszego kursu może zostać każda osoba, która chciałaby pracować jako operator lub konserwator żurawi samojezdnych. Taka osoba powinna być pełnoletnia i nie powinna posiadać żadnych przeciwskazań zdrowotnych do pracy na danym stanowisku. Dodatkowo uczestnicy szkolenia na operatora, muszą mieć prawo jazdy kat. C. 

Jaki jest cel kursu na żurawie samojezdne?

Celem naszych kursów na uprawnienia konserwatora i operatora jest przygotowanie kursantów tak, aby od razu po uzyskaniu uprawnień, mogli pracować na konkretnym stanowisku. Zależy nam na tym, żeby uczestnicy zdobyli nie tylko podstawową, ale również zaawansowaną wiedzę na temat działania i budowy żurawi, a także zdobyli praktyczne umiejętności obsługi i konserwacji tych maszyn. 


Zapisz się na rozmowę
Podaj nam numer kontaktowy
41 osób zamówiło dzisiaj rozmowę

Zadzwonimy w najbliższym czasie

ZAPISY: +48 22 208 38 38