...
Ośrodek Szkoleniowy - KURSO

Publikacje

Podstawowe informacje dotyczące udzielania pierwszej pomocy

Co to jest pierwsza pomoc?

Nagłe przypadki mogą nas zaskoczyć w każdym momencie. Dlatego warto mieć podstawową wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Pierwsza pomoc to natychmiastowa opieka nad osobą poszkodowaną lub taką, która nagle potrzebuje pomocy. Należy ją zastosować jak najszybciej po wypadku lub w wyniku urazu.Pomoc, którą udzielamy zanim przyjedzie karetka pogotowia jest niezwykle istotna. Dzięki niej możemy uratować życie poszkodowanemu.

Jeżeli znamy zasady udzielania pierwszej pomocy jesteśmy bardziej skłonni do podjęcia natychmiastowych działań w celu ratowania życia i zdrowia poszkodowanych. Podczas udzielania pierwszej pomocy ważne jest zachowanie spokoju oraz racjonalne myślenie. Pomoże nam to zapewnić możliwie najlepszą opiekę poszkodowanego.

Polskie prawo dopuszcza karę pozbawienia wolności do lat trzech w przypadku, kiedy takiej pierwszej pomocy nie udzielimy. Oczywiście są przypadki, kiedy nasze zdrowie i życie jest również zagrożone i w takiej sytuacji nie mamy obowiązku udzielania pierwszej pomocy.

Udzielanie pierwszej pomocy składa się z kilku elementów takich jak:

  • Ochrona życia poszkodowanego
  • Ochrona życia obserwatora oraz ratownika
  • Sprawdzenie bezpieczeństwa miejsca zdarzenia
  • Zapewnienie ulgi w bólu
  • Zapobieganie pogorszeniu się stanu poszkodowanego

Podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy

Pierwszą pomoc należy rozpocząć od zabezpieczenia miejsca zdarzenia. Zapobiegnie to ewentualnym pojawieniem się kolejnych poszkodowanych.

Wołanie o pomoc

Kluczowe jest zainteresowanie ludzi w około zaistniałą sytuacją. Mogą one nam pomóc w podejmowanych działaniach. Zanim przyjedzie profesjonalna pomoc, każda dodatkowa para rąk będzie na wagę złota.

Zbadanie terytorium

Upewnij się, że udzielanie pomocy będzie dla ciebie bezpieczne. Sprawdź wszystkie potencjalne problemy jak np. odsłonięte przewody, plamy, toksyczne opary. Pamiętaj, że twoje bezpieczeństwo jest równie ważne jak bezpieczetwo poszkodowanego.

Ocena sytuacji

W przypadku, kiedy poszkodowany jest przytomny, dowiedz się co mu dolega oraz co się stało. Zadaj pytania dodatkowe o uczulenia, przyjmowane leki, choroby. Takie informacje będą niezwykle istotne w przypadku pogorszenia się stanu poszkodowanego lub utraty przez niego przytomności. Należy je w miarę możliwości zapisać bądź zapamiętać i w razie potrzeby przekazać medykom.

Na tym etapie należy ustalić, czy należy wezwać profesjonalną pomoc medyczną.

Jeżeli osoba poszkodowana zraniła się, załóż jej opatrunek wcześniej oczyszczając zranione miejsce.

W przypadku, kiedy osoba poszkodowana straciła przytomność należy natychmiast wezwać pomoc dzwoniąc na 999 lub 112.

Ocena funkcji życiowych osoby poszkodowanej

Na początku sprawdź drożność dróg oddechowych poszkodowanego, czy jest przytomny oraz czy oddycha. Aby sprawdzić, czy jest przytomny, delikatnie potrząśnij poszkodowanym i wydawaj krótkie polecenia bądź zadawaj krótkie pytania. Drożność dróg oddechowych możemy ocenić poprzez sprawdzenie czy język poszkodowanego nie zapadł się na tylną stronę gardła.

Następnym krokiem jest ocena oddechu. Sprawdź, czy klatka poszkodowanego unosi się. Pochyl się nad jego twarzą i sprawdź, czy czujesz jego oddech na policzku.

W tym momencie należy podjąć decyzję o ewentualnym przeniesieniu osoby poszkodowanej. W przypadku, kiedy ofiara ma obrażenia głowy, szyi, pleców jej przemieszczenie może znacznie pogorszyć jej stan zdrowia lub nawet spowodować śmierć. Dlatego na taki ruch należy zdecydować się jedynie w sytuacji, gdy pozostawienie poszkodowanego w miejscu zdarzenia wiąże się dla niego z zagrożeniem zdrowia oraz życia.

Udzielenie bezpośredniej pomocy

Kiedy udzielamy pierwszej pomocy powinniśmy w miarę możliwości wyznaczyć osobę odpowiedzialną za wezwanie odpowiednich służb. W przypadku, kiedy jesteśmy na miejscu jedynie my i poszkodowany, dalsze czynności będą zależne od rodzaju zdarzenia. W razie konieczności udzielenia niezwłocznej pomocy, w przypadku braku oddechu poszkodowanego, najpierw powinno się ustabilizować jej stan następnie wzywając pomoc.

Pierwsza pomoc w przypadku braku przytomności

W przypadku, kiedy poszkodowany jest nieprzytomny, nie oddycha należy natychmiast rozpocząć Resuscytację Krążeniowo oddechową.

Ważne, aby RKO wykonać tylko wtedy, gdy wiemy, jak zrobić to we właściwy sposób. Nieumiejętne jej wykonanie może być dla poszkodowanego niebezpieczne. Możemy połamać mu żebra czy przebić płuco.

Jeżeli stwierdzisz niedrożność dróg oddechowych ofiary, ale dostrzegasz obcy obiekt w jej gardle powinieneś wykonać chwyt Heimlicha. Polega on na nacisku na przeponę, który spowoduje wypchnięcie obiektu z tchawicy.

Pamiętaj o regularnym sprawdzaniu funkcji życiowych osoby poszkodowanej, oraz o nie podawaniu osobie nieprzytomnej żadnych tabletek ani płynów.

Pierwsza pomoc w przypadku krwawienia

Kiedy poszkodowany jest przytomny, krwawi, a Ty potrzebujesz chwili, aby znaleźć opatrunek, możesz poprosić go o przytrzymanie dłonią krwawiącego miejsca. Do opatrzenia rany może posłużyć ci gaza, bandaż czy zwykła koszulka. W celu zabezpieczenia rany opatrunkiem uciśnij miejsce krwawienia opatrunkiem po czym owiń za pomocą bandaża. Ważne jest, aby nie zmniejszyć siły nacisku opatrunku. Jeżeli krew nie przestawnie lecieć należy dołożyć kolejną warstwę bandażu oraz mocniej ucisnąć ranę.

Jeśli to możliwe, powinniśmy udzielać pomocy w lateksowych rękawiczkach, co zabezpieczy nas przed potencjalnymi infekcjami.

Kurs z udzielania pierwszej pomocy

Znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy przydaje się nam w życiu codziennym. W każdej chwili może zdarzyć się wypadek, gdzie niezbędna będzie nasza pomoc. Dlatego warto zainwestować   w kurs pierwszej pomocy. Na takim kursie można uzyskać kompleksową wiedzę w zakresie pierwszej pomocy oraz uzyskać zaświadczenie o odbyciu takiego szkolenia. Taki kurs możesz zrobić w Ośrodku KURSO. Z nami nie tylko zdobędziesz wiedzę teoretyczną, ale i praktyczną. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą KURSO.

Powiązane artykuły::

Zapisz się na rozmowę
Podaj nam numer kontaktowy
40 osób zamówiło dzisiaj rozmowę

Zadzwonimy w najbliższym czasie

ZAPISY: +48 22 208 38 38