...
Ośrodek Szkoleniowy - KURSO

Publikacje

Sala szkoleń do prac wysokościowych

Do czego są potrzebni pracownicy wysokościowi?

Istnieje wiele branż i specjalizacji zawodowych, w których zastosowanie mogą mieć prace wysokościowe, w oparciu o dostęp budowlany lub dostęp linowy. Jednakże dopuszczenie pracowników do pracy na wyższych poziomach wysokości czy w przestrzeniach ograniczonych, wiąże się z koniecznością posiadania przez nich zarówno odpowiedniego osprzętowania, jak i umiejętności, popartych stosownymi uprawnieniami. Kiedy warto umożliwić swoim pracownikom pracę na wysokości i dlaczego tak ważne jest właściwe przeszkolenie w tym zakresie (kursy wysokościowe), dowiecie się Państwo z tego artykułu.

 

Czy biznes potrzebuje pracowników do pracy na wysokościach?

Dlaczego w firmach pojawia się potrzeba posiadania pracowników, zatrudnionych w obszarze tj. prace wysokościowe? Oczywiście, decyduje o tym charakter produktów i usług, dostępnych w ofercie danego zakładu oraz zakres jego działalności. Niektóre przedsiębiorstwa, na drodze dynamicznego rozwoju i w miarę zdobywania nowych, kluczowych kompetencji, mogą planować w swojej strategii poszerzenie oferty o nowoczesne produkty czy usługi. Inne, z kolei, po uznaniu wad współpracy z firmami podwykonawczymi w danej dziedzinie, wyposażają własnych pracowników w nowe umiejętności – pozwala to na realizację prac w ramach własnych zasobów. Stanowiska, związane z wykonywaniem czynności na wysokościach, mogą mieć zastosowanie w niemal każdym większym przedsiębiorstwie, szczególnie w branżach powiązanych z budownictwem, elektroenergetyką, rolnictwem, telekomunikacją czy logistyką.

 

Czym są prace na wysokości?

Pracownik wspina się po konstrukcjiWedług polskiego prawa, prace wysokościowe, co do zasady, obejmują każdą pracę wykonywaną przynajmniej jeden metr nad poziomem gruntu lub podłogi. Od tej zasady istnieją dwa wyłączenia, związane z warunkiem stabilnego bądź stałego zabezpieczeniem przestrzeni, na której znajduje się pracownik podczas wykonywanych prac. Często, pracownicy, poza przebywaniem na wysokości, wykonują także różnorodne czynności związane z posiadanymi przez nich umiejętnościami i predyspozycjami. Działania te polegają np. na montażu anteny satelitarnej, usuwaniu nawisów lodowych czy zawieszaniu banerów reklamowych. Prace wysokościowe mogą dotyczyć takich zawodów jak budowlaniec, monter, a nawet kaskader filmowy czy akrobata. Określa się, że każdy pracownik, wykonujący prace wysokościowe, powinien posiadać odpowiednie uprawnienia wysokościowe, związane z dostępem budowlanym lub linowym.

 

Dostęp budowlany, a linowy

Oba zagadnienia dotyczą prac, przeprowadzanych na wysokościach. Różnice między nimi sprowadzają się do sposobu wykonywania pracy, zależnego od zastosowania odpowiedniego sprzętu. W dostępie budowlanym, pracownicy często korzystają z rusztowań, zainstalowanych na stałe lub mobilnych drabin, podnośników, podestów oraz innych platform roboczych. Jest to szczególnie przydatne, jeśli pracują na takich konstrukcjach jak np. wysoko usytuowane powierzchnie dachowe, kratownice, maszty czy słupy. Osprzętowanie, wykorzystywane w dostępie linowym jest związane z pracą na podwieszeniu lub podparciu i obejmuje liny, rozwiązania oparte na systemach lin oraz innego rodzaju sprzęty i akcesoria (np. lonże, chwytaki, karabińczyki).

 

Kogo naprawdę warto zatrudnić

Pracownik, który wykonuje prace wysokościowe, powinien spełniać określone warunki, tj. dobry stan psychofizyczny, ukończony wiek 18 lat, wykształcenie przynajmniej podstawowe oraz posiadać odpowiednie uprawnienia wysokościowe. Jednakże, warto, aby w procesie rekrutacyjnym, zweryfikować także inne predyspozycje i kompetencje kandydata. Kwalifikacje w dziedzinach technicznych, tj. elektryka, montaż, budownictwo czy telekomunikacja, mogą okazać się ważnym atutem dla pracodawcy. Nie bez znaczenia są umiejętności, tj. podzielność uwagi czy wyobraźnia przestrzenna. Ponadto, pożądane jest, aby kandydat wykazywał się odpowiedzialnością oraz solidnością i sumiennością w wykonywaniu powierzonych obowiązków. Idealnym kandydatem jest ten, dla którego tego typu praca nie jest jedynie koniecznością życiową, a widzi w niej dodatkową wartość, tj. satysfakcja.

 

Co powinien wiedzieć pracownik zatrudniony na wysokości

Pracownicy podczas pracy na rusztowaniuKażdy zatrudniony przy pracach na wysokości, powinien zdawać sobie sprawę z obszarów ryzyka, wiążących się z tą pracą (upadek, kontakt z promieniowaniem radiowym czy azbestem, niepożądane skutki ręcznych prac transportowych w zakresie ciężkich przedmiotów, itp.). Trzeba mieć świadomość, jak ważny jest tutaj zdrowy rozsądek. Każda nieostrożność może wiązać się z zagrożeniem bezpieczeństwa. Dlatego właśnie stosowanie:

  • odpowiedniego sprzętu (np. uprzęże, linki, kaski),
  • rozwiązań (tj. pionowe i poziome systemy bezpieczeństwa),
  • procedur i standardów działania (np. BHP i PPOŻ, każdorazowe sprawdzanie i właściwa konserwacja ekwipunku, zasady obsługi sprzętów),
  • wszelkich dobrych praktyk (zachowanie ostrożności czy stanu podzielności uwagi),

pomaga wyhamować ewentualny upadek lub zniwelować jego konsekwencje. Na wypadek sytuacji niepożądanych, ważna jest znajomość zasad pierwszej pomocy i resuscytacji krążeniowo-oddechowej, szczególnie w sytuacjach o charakterze awaryjnym. Każdy pracownik musi pamiętać, że podlega nadzorującemu go kierownikowi. Zadaniem nadzoru nad wykonywaniem robót wysokościowych danego typu jest pilnowanie porządku prac i kontrola wykonywanych czynności. Wszelkie niezbędne informacje w zakresie tj. prace wysokościowe są przekazywane słuchaczom podczas kursu o określonym zakresie (kurs alpinistyczny, etc.).

 

Prace wysokościowe – szkolenie pracowników

Szkolenie pracowników to inwestycja. Dzięki szkoleniom, zatrudnieni utrwalają i aktualizują dotychczasową wiedzę oraz nabywają kompetencje w oparciu o najnowsze na rynku trendy i technologie. Początkowy nakład, pozwala w dłuższym okresie na zwiększenie efektywności zasobów ludzkich (maksymalizacja jakości wykonania prac oraz minimalizacja kosztów, powstałych w efekcie błędów i opóźnień). Nie inaczej jest w przypadku branż czy obszarów działalności przedsiębiorstw, w których korzysta się z pracy osób zatrudnionych przy wykonywaniu prac na wysokości. Zapewnieniu bezpieczeństwa pracowników służą kursy wysokościowe. Dlatego też, zachęcamy Państwa do zapoznania się z naszą ofertą szkoleniową. KURSO kładzie fundamenty pod przyszłość bezpieczeństwa i edukacji kadr w wielu branżach, dysponując ofertą szkoleniową w obszarze wykonywania prac wysokościowych. Jesteśmy solidnym i wiarygodnym partnerem do współpracy. Warto nam zaufać.

Powiązane artykuły::

Zapisz się na rozmowę
Podaj nam numer kontaktowy
5 osób zamówiło dzisiaj rozmowę

Zadzwonimy w najbliższym czasie

ZAPISY: +48 22 208 38 38