Uprawnienia G1, G2, G3

Uprawnienia, które można otrzymać po pozytywnym zaliczeniu egzaminu organizowanego przez SEP – Stowarzyszenie Elektryków Polskich, umożliwiają pracę z sieciami, instalacjami oraz urządzeniami w trzech głównych kategoriach do 1kV.

Wyróżnia się trzy typu uprawnień, a mianowicie są to:

• G1 – sieci, instalacje i urządzenia elektroenergetyczne wytwarzające, przetwarzające i zużywające energię elektryczną
  • G2 – sieci, instalacje i urządzenia wytwarzające, przetwarzające, przesyłające i zużywające ciepło
  • G3 – sieci, instalacje i urządzenia gazowe wytwarzające, przetwarzające, przesyłające, magazynujące i zużywające paliwa gazowe

Uprawnienia można otrzymać nie tylko od SEP, ale również od innych instytucji, na przykład są one nadawane przez Polskie Stowarzyszenie Elektroinstalacyjne (PSE), Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego (SITPS lub SITSpoż), Stowarzyszenie Inżynierów Mechaników Polskich (SIMP) i inne komisje, które mogą zostać powołane zgodnie z prawem przez Urząd Regulacji Energetyki (URE).

W celu uzyskania powyższych uprawnień należy wziąć udział w szkoleniu SEP, a następnie podejść do egzaminu przed komisją wybraną przez kursanta np.: SEP, PSE, SIMP, SITPS czy innymi.

Powiązane artykuły::