Rury wykonane z polietylenu zyskują na popularności
Stosuje się je w instalacjach sanitarnych, wodociągowych czy nawet gazowych. Zasady prowadzenia egzaminów kwalifikacyjnych spawaczy i zgrzewaczy, którzy wykonują spawanie oraz zgrzewanie tworzyw termoplastycznych, określa norma PN–EN 13067.
Jest kilka metod wykorzystywanych do łączenia rur PE. Jedną z najskuteczniejszych jest zgrzewanie elektrooporowe oraz doczołowe.
Zgrzewanie elektrooporowe:
Zgrzewanie elektrooporowe jest sposobem łączenia rur PE przy zastosowaniu kształtek, które wyposażone są we wbudowane elementy grzewcze. Do jego wykonania potrzebne są odpowiednie warunki oraz przygotowanie miejsca zgrzewania.
Zgrzewanie elektrooporowe należy wykonywać w temperaturze od –5 do 45 stopni Celsjusza. Nie należy go przeprowadzać podczas opadów atmosferycznych czy na silnym wietrze. Nie powinno się wykonywać go także przy mocnym zapyleniu oraz dużej wilgoci. W przypadku niższych temperatur, należy w miejscu pracy rozłożyć specjalny namiot ochronny i ogrzać powietrze w jego wnętrzu przy pomocy specjalnej dmuchawy. Taki namiot stosuje się również w celu zabezpieczenia miejsca pracy przed wiatrem.
Przygotowanie rury
Jeśli już przygotowaliśmy nasze miejsce pracy, teraz czas na odpowiednie przygotowanie rur. Należy pamiętać o wykonaniu kilku czynności. Są to:
- cięcie rur prostopadłe do ich osi;
- usunięcie warstwy zewnętrznej na minimum 0,2 mm;
- odtłuszczenie powierzchni zgrzewania przy pomocy specjalnego środka.
Łączone elementy muszą być zupełnie suche.
Kolejnym etapem jest unieruchomienie rury oraz kształtki za pomocą zacisku, co zapobiegnie przesuwaniu się elementów.
Zgrzewanie elektrooporowe – zgrzewarka
Następnym krokiem jest korzystanie ze zgrzewarki elektrooporowej. Musi być umieszczona na odpowiednio przygotowanym miejscu. Powinna stać na twardym podłożu. Nie można umieszczać jej w wysokiej trawie, na nierównościach, w błocie. Działanie zgrzewarki polega na przekazaniu napięcia do kształtek. Prąd płynący przez przewody powoduje roztopienie się polimeru. Doprowadza to do stopienia się kształtki z rurą. Proces kończy się ochładzaniem połączenia oraz zdjęciem zacisków, które unieruchamiały rurę oraz kształtkę.
Zgrzewanie doczołowe
Zgrzewanie doczołowe wykorzystuje się głównie do wykonywania połączeń rur z tworzyw sztucznych, które mają szeroki zakres średnic. Jest to niezawodna oraz bezpieczna metoda umożliwiająca połączenie rur i kształtek. Polega ona na podgrzaniu powierzchni rur do odpowiedniej temperatury i łączenia ich za pomocą docisku mechanicznego. Możemy dzięki temu uzyskać efekt jednorodnego łącza. Spawanie doczołowe nie wymaga wiele czasu. Zapewnia dużą wytrzymałość oraz jest ekonomiczne.
Przygotowanie
Powierzchnie zgrzewania trzeba chronić przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi takimi jak:
- Wilgocią;
- Wiatrem;
- Silnym słońcem;
- Temperaturą.
W przypadku, gdy rura zostanie ogrzana słońcem, należy wyrównać temperaturę miejsca zgrzewu poprzez jego zasłonięcie.
Powierzchnie, które będziemy zgrzewać, nie mogą być uszkodzone i muszą być czyste. Oczyszczenie powierzchni powinno się wykonać bezpośrednio przed procesem. Końce rur, które dostarczane są w krążkach mogą po rozwinięciu wykazywać się owalizacją. Należy je właściwie przygotować do zgrzewania. Wykorzystuje się do tego min katalizatorów, które są nakładane na końcówkę rury. Zaślepki, które są montowane fabrycznie, należy zdejmować przed samym zgrzewaniem z przeznaczonego do tego celu końca rury.