...
Ośrodek Szkoleniowy - KURSO

Publikacje

Żuraw wieżowy na placu budowy

Czym jest żuraw wieżowy? 

Żurawie wieżowe są dość powszechnym widokiem w większych miastach, przy większych i średnich placach budowy. Potocznie zwane są żurawiami budowlanymi bądź po prostu dźwigami budowlanymi. Są one urządzeniem dźwignicowym, kwalifikowanym jako jedne z największych maszyn roboczych. Do elementów składowych tego typu urządzenia dźwignicowego należy pionowy maszt (zwany wieżą) montowany na odpowiednim podłożu. Podłoże te może być stacjonarne lub przejezdne. Istnieją dwa rodzaje podłoża przejezdnego – szynowe oraz gąsienicowe. Kolejną składową żurawia wieżowego jest jeden z dwóch typów wysięgników – wychylny lub poziomy. Wysięgnik wychylny posiada cięgnik zamocowany na jego końcu. Cięgnik to nic innego jak urządzenie, którego zadaniem jest przemieszanie przedmiotów stałych przy pomocy cięgien łańcuchowych lub liniowych z zastosowaniem zaczepu – najczęściej haka lub chwytaka. W przypadku wysięgnika poziomego cięgnik porusza się po nim.  

 

Zastosowanie dźwigów budowlanych 

Pracą jaką wykonuje żuraw wieżowy jest podnoszenie oraz przenoszenie ładunków, najczęściej na haku, który to opuszczany jest na linie z wysięgnika. Dźwig przenosi ładunek w ruchu poziomym poprzez swój obrót wokół własnej osi, a także w ruchu pionowym poprzez podnoszenie lub opuszczanie podczepionego ładunku. Żurawie tego typu wykorzystywane są w budownictwie zarówno mieszkaniowym jak i przemysłowym, w transporcie różnego rodzaju materiałów, a także w montażu konstrukcji stalowych. Niewątpliwą zaletą tego typu maszyny jest duży zasięg wysięgnika pozwalający prowadzić operację na sporej powierzchni, co daje im przewagę nad mobilnymi żurawiami samojezdnymi. Idealnie sprawdzają się w działaniu na dużych placach budowy. Wraz z rozwojem branży deweloperskiej i budowaniem nowych osiedli mieszkalnych, biurowców czy obiektów użyteczności publicznej stają się niezastąpionym wyposażeniem. 

 

Parametry żurawi budowlanych 

  • Udźwig nominalny – jest to maksymalna masa ładunku, która może zostać podniesiona przez dźwig podczas trwania jego pracy z utrzymaniem wszystkich wymogów wytrzymałościowych, bezpieczeństwa pracy oraz stateczności. Jest to parametr posiadający wartość zmienną – zależy ona od zwiększającego lub zmniejszającego się wysięgu żurawia. W celu dobrania odpowiedniej maszyny do pracy należy znać wagę najcięższego ładunku. 
  • Długość wysięgnika – jest to jeden z najważniejszych parametrów technicznych dźwigów budowlanych. Większy wysięg skutkuje możliwością podania ładunku dalej. Długość wysięgnika powinna być dobierana odpowiednio do wielkości budowanego obiektu, dzięki temu operator dźwigu będzie mógł podać ładunek w każde z wyznaczonych miejsc.  
  • Wysokość użyteczna podnoszenia – jest to maksymalna wysokość na jaką dźwig może unieść ładunek zamocowany do haka. Odległość tą mierzy się pionowo, zaczynając od poziomu podłoża, kończąc na poziomie osi haka, który umieszczony jest w najwyższym punkcie przy aktualnym wysięgu. Wartość tego parametru także jest zmienna, zależy bowiem od ilości zamontowanych członów wieży.  
  • Moment roboczy – stanowi wartość stałą. Jest iloczynem żurawia przez jego wysięg.  
  • Moment wywrotu żurawia – wartość liczy się względem hipotetycznej krawędzi wywrotu i jest składową różnych momentów – ustalających oraz wywracających żurawia. 

Ponadto każda taka maszyna wyposażona jest w kilka napędów. Najczęściej są to napędy elektryczne, spośród których każdy odpowiada za jeden ruch. Przykładami takich ruchów mogą być: wychył wysięgnika, jazda podwozia, obrót wysięgnika, podnoszenie haka czy też przesuw wodzaka. Długość wysięgnika największego obecnie produkowanego żurawia wynosi 100 m, zaś jego udźwig maksymalny to 240 000 kg do 44 m wysięgu, a także 120 000 kg przy 82 m wysięgu. Maksymalna wysokość haka w tym modelu wynosi 86 m.  

 

Klasyfikacja żurawi wieżowych 

Podziału dźwigów budowlanych można dokonać ze względu na kilka ważnych atrybutów. Biorąc pod uwagę typ wysięgnika wyróżnia się żurawie:  

  • z wysięgnikiem wodzakowym (odciągowe i bez odciągowe) 
  • z wysięgnikiem wychylnym (zwane wysięgnikowymi).  

W przypadku sposobu montażu: 

  • szybko montujące (nie ma potrzeby używania żurawia pomocniczego) 
  • montowane w zespołach (wymagają użycia żurawia pomocniczego) 

Ze względu na typ podstawy wyróżnić można: 

  • żurawie stacjonarne (zakotwiczone do fundamentu) 
  • żurawie przejezdne (szynowe, gąsienicowe) 

Ostatnia już klasyfikacja zależna jest od miejsca, w którym znajduje się mechanizm obrotu, wyróżnia się tu żurawie: 

  • górno obrotowe (mechanizm obrotu znajduje się na górze wieży, obraca on wysięgnikiem, wieża zaś pozostaje nieruchoma)  
  • dolno obrotowe (mechanizm obrotu znajduje się na dole wieży, wysięgnik obraca się wraz z wieżą) 

 

Przebieg montażu żurawi wieżowych 

Montaż takich maszyn jest odpowiedzialnym i stosunkowo wymagającym zadaniem. W tej czynności ważne jest odpowiednie zaplanowanie pracy oraz precyzja dopasowania poszczególnych elementów. Maszyny te, ze względu na swoje duże rozmiary składane są dopiero w miejscu ich pracy. Proces montażu żurawia wieżowego zacząć należy od rozmieszczenia podstawy dźwigu na gruncie. Występują dwa rodzaje podstaw – krzyżowa i kotwa fundamentowa. Musi być ona zakotwiona w odpowiednim gruncie (zwartym i nośnym). Koniecznym jest poprawne ustabilizowanie oraz wypoziomowanie takiej podstawy, a kotwa musi zostać zalana w cementowym fundamencie. Na tak przygotowanej podstawie umieszcza się kolejne elementy konstrukcyjne należące do zestawu wieży. 

W przypadku montażu dźwigu dolno obrotowego pracę zaczyna się od rozstawienia łap. Kolejnym krokiem jest wypoziomowania podstawy oraz ustawienie wieży w pozycji pionowej. Następnie zakłada się przeciwwagę i rozpoczyna montaż wieży oraz wysięgnika. Montażu wysięgnika oraz wieży dokonuje się na dwa sposoby: 

  • hydraulicznie – wykorzystuje się tu siłowniki. Na wieżę przypadają dwa elementy połączone ze sobą zawiasem, są one rozkładane siłownikiem. Niestety korzystając z tej opcji nie można zmienić wysokości wieży. Wysięg rozkładany jest podobnie jak wieża. Zaś w tym przypadku istnieje możliwość założenia wysięgnika już w trakcie transportu ładunku na czas omijania jakiejś przeszkody (warto jednak pamiętać, że wodzak w tym czasie musi znajdować się w części wysięgnika, która jest niezłożona) 
  • mechanicznie – czyli teleskopowo wykorzystując do tego liny oraz wielokrążki 

Do przygotowania żurawi górno obrotowych wykorzystywany jest dźwig samojezdny. Wieża montowana jest z kolejnych elementów konstrukcyjnych na specjalnie przygotowanej podstawie. Kolejnym krokiem jest umieszczenie balastu centralnego, następnie zamontowanie obrotnicy i przeciw wysięg. Ostatnią już fazą jest złożenie wysięgnika na gruncie, podniesienie go w całości oraz zamontowanie na obrotnicy. 

 

Uprawnienia wymagane do obsługi żurawia wieżowego 

Operatorem takiego dźwigu może zostać każdy, kto ukończył 18 rok życia. Wymogiem koniecznym jest również posiadanie aktualnego orzeczenia lekarskiego, które stwierdzać będzie brak jakichkolwiek przeciwwskazań do pracy na stanowisku operatora żurawia budowlanego oraz ważne zaświadczenie kwalifikacyjne wydawane przez Dozór Techniczny UDT, TDT lub WDT (uprawnia ono do obsługi dźwigów budowlanych). Według aktualnie obowiązujących przepisów, zaświadczenie takie ważne jest przez 5 lat. Istnieje wiele specjalistycznych Ośrodków Kształcenia Zawodowego, które organizują kursy operatorów żurawi wieżowych. Szkolenia podzielone są na dwie części – teoretyczną i praktyczną. Taki kurs kończy się egzaminem przed komisją Dozoru Technicznego. Po pozytywnym przebiegu egzaminu kursant otrzymuje zaświadczenie o kwalifikacjach, które uprawnia go do obsługi dźwigu. Warto wspomnieć jeszcze, iż bezterminowe zaświadczenia kwalifikacyjne Dozoru Technicznego zachowują swoją ważność do 1 stycznia 2024 r. W celu przedłużenia ważności uprawnień należy zgłosić się do organu, który wydał nam zaświadczenie ze specjalnym wnioskiem, najlepiej na 3 miesiące przed upływem tej daty. 

Warto zapoznać się również z ofertą innych kursów specjalistycznych UDT (np. kurs żurawi HDS) organizowanych przez Ośrodek KURSO. 

Powiązane artykuły::

Zapisz się na rozmowę
Podaj nam numer kontaktowy
40 osób zamówiło dzisiaj rozmowę

Zadzwonimy w najbliższym czasie

ZAPISY: +48 22 208 38 38