...
Ośrodek Szkoleniowy - KURSO

Publikacje

Oznaczenia i kolorystyka butli ciśnieniowych.

Zbiorniki przenośne ciśnieniowe

Gazy przemysłowe w znacznej części sprzedawane są w butlach wysokociśnieniowych o różnych pojemnościach i rozmiarach, gdyż wykorzystuje się je na wiele rozmaitych sposobów w prawie każdej branży przemysłowej. Zazwyczaj zawierają gaz w stanie sprężonym, ciekłym lub rozpuszczonym. Prawo europejskie reguluje zastosowanie zbiorników ciśnieniowych poprzez okresowe kontrole i transport zgodnie z wytycznymi transportowymi ADR.

Rodzaje i zastosowanie zbiorników przenośnych

Rodzaje i zastosowanie zbiorników przenośnych.Zbiornik ciśnieniowy wykorzystuje się przede wszystkim w celu odciążenia sprężarki za jego sprawą możliwe jest ponowne wykorzystanie zmagazynowanego powietrza, gdyż co jakiś czas można ją wyłączyć. W skutek tego sprężarka nie ma możliwości szybkiego przegrzania się i zużycia. Butle ciśnieniowe mają również inne zadanie, a mianowicie chłodzą różne urządzenia. Zmniejszają temperatury i wspomagają jakość pracy sprężarki.

Jedną z cech która wyróżnia zbiorniki ciśnieniowe jest ich ogromna różnorodność. Urządzenia te posiadają inne pojemności nawet do kilku tysięcy litrów, a dodatkowo mogą być poziome albo pionowe. Budowa oraz pojemność butli ciśnieniowych decyduje o tym w jaki sposób z niej skorzystamy. Na przykład zbiorniki o małej powierzchni, które posiadają pojemność kilku litrów wykorzystywane są w samochodach osobowych, pojazdach rolniczych a nawet przemysłowych. Zbiorniki te produkowane są najczęściej ze stali nierdzewnej, gdyż materiał ten jest niezwykle wytrzymały. Ma to ogromny wpływ na ich pracę, gdyż często zastosowuje się je w ciężkich warunkach. Muszą być one uodpornione na działanie wilgoci, wysokich temperatur czy innych czynników atmosferycznych. Jeżeli butla jest odpowiednio wyprodukowana, z odpornej i grubej stali. Mamy pewność, że nie dojdzie do żadnych uszkodzeń mechanicznych.

Oznaczenia i kolorystyka butli ciśnieniowych

Wszelkie informacje o zawartości gazu są podane na etykiecie butli. Kolorystyka górnej jej części oznacza niebezpieczne właściwości znajdującej się w niej substancji. Są to wytyczne norm europejskich EN-1089-2 zapewniających takie same standardy bezpieczeństwa w przemyśle gazowym. Na każdym z opakowań znajduje się kod kreskowy służący do identyfikacji zbiorników. Podczas prac magazynowych kody znajdujący się na butlach są skanowane Za wszelkie informacje zapisane są w dokumentach między innymi numer butli zwróconych i wydanych. Ponadto wszystkie butle posiadają swój własny wybity numer rejestracyjny w skład, którego wchodzi ciąg cyfr poprzedzających literą L. Ma to swoje zastosowanie do identyfikacji zbiornika w razie uszkodzenia naklejki. Aby z łatwością odróżnić która butla została wykorzystana i jest pusta wszystkie zawory zbiorników po napełnieniu zostają oklejone folią termokurczliwą posiadającą indywidualnym numer seryjny.

Wszystkie przykładowe kolory butli obowiązują od góry w dół np. w przypadku dwutlenku węgla spożywczego (góra szara, dół jasnozielony).

Przykłady mieszanek gazowych i gazów do użytku spożywczego:

 • dwutlenek węgla spożywczy posiada oznaczenie szaro jasnozielone,
 • mieszanina gazów obojętnych z tlenem posiada jasno- niebiesko jasnozieloną naklejkę.

Mieszanki gazowe i gazy do użytku medycznego i oddychania:

 • powietrze syntetyczne, medyczne oklejone jest biało czarno białą naklejką
 • dwutlenek węgla medyczny posiada szaro białe oznaczenie,
 • podtlenek azotu medyczny posiada oznaczenie niebiesko białe,
 • tlen medyczny posiada białe oznaczenia,

Mieszanki gazowe gazy jednoskładnikowe do użytku technicznego:

 • chlorowodór, chlor i amoniak posiadają żółto szarą naklejkę,
 • mieszanina gazu obojętnego i tlenu niebiesko szarą,
 • mieszaniny gazów obojętnych powietrze jasnozielono szarą,
 • wodór, mieszaniny z wodorem i metan czerwono szarą,
 • hel posiada oznaczenie brązowo szare,
 • azot czarno szare,
 • dwutlenek węgla szary,
 • argon ciemno- zielono szary,
 • acetylen kasztanowy,
 • a tlen techniczny biało niebieski.

Powiązane artykuły::

Zapisz się na rozmowę
Podaj nam numer kontaktowy
7 osób zamówiło dzisiaj rozmowę

Zadzwonimy w najbliższym czasie

ZAPISY: +48 22 208 38 38