...
Ośrodek Szkoleniowy - KURSO

Kurs na operatora koparki

książka operatora koparki.

Aby zostać operatorem koparki należy zdobyć odpowiednie uprawnienia UDT  do wykonywania zawodu. Ośrodek szkoleniowy “KURSO” zajmuje się przeprowadzaniem kursów z zakresu sprzętu budowlanego i nie tylko. Od ponad kilkunastu lat szkolimy operatorów, konserwatorów i serwisantów na terenie całej Polski. Tysiące zadowolonych klientów jest dowodem na to, że nasze usługi są na najwyższym poziomie.

 

Jak wygląda szkolenie?

Kurs na operatora koparki został opracowany przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego. Szkolenie odbywa się w naszym ośrodku szkoleniowym bądź u klienta pod wybranym adresem. Zajęcia w naszym ośrodku są przeprowadzane na nowych maszynach i narzędziach, a część teoretyczna zawiera aktualny program szkoleniowy.

Nasi specjaliści przygotują kursantów do bezpiecznej i praktycznej pracy z urządzeniem. Zajęcia składają się z części teoretycznej i praktycznej a kończą się egzaminem państwowym.

Część teoretyczna

Kursanci na szkoleniu zapoznają się z przepisami BHP w miejscu pracy, prowadzeniem dokumentacji technicznej oraz zasadami bezpiecznej obsługi urządzenia.

Część praktyczna

Przyszli operatorzy koparek swoja wiedzę teoretyczną sprawdzą w zadaniach praktycznych. W warunkach terenowych, uczestnicy zapoznają się z jazdą i obsługą urządzenia.

Egzamin

Po zaliczeniu egzaminu wewnętrznego, kursant bez najmniejszego problemu poradzi sobie z egzaminem państwowym przed komisją IMBiGS. Pozytywny wynik egzaminu nadaje nam uprawnienia do wykonywania zawodu i dostajemy wpis do książki operatora maszyny.

Aby przystąpić do szkolenia należy spełnić kilka warunków:

 • ukończone 18 lat
 • brak przeciwskazań lekarskich
 • posiadać wykształcenie przynajmniej podstawowe
 • prawo jazdy kat. B, jeżeli chcemy poruszać się koparką po drogach publicznych (aby poruszać się maszyną po placu budowy, prawo jazdy nie jest konieczne).

praca koparki na terenie budowy.

Kto wydaje uprawnienia do obsługi koparki?

Pozytywny wynik testu egzaminu daje możliwość do otrzymania uprawnienia na stanowisko operatora koparki. Organem wydającym dokument jest Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego. Organizacja jest także odpowiedzialna za opracowanie programu szkolenia, który jest wykorzystywany w prawie wszystkich kursach na maszyny podlegające pod IMBiGS.

Wszechstronna koparko-ładowarka

Koparko-ładowarka dzięki możliwości wymiany układów roboczych jest w stanie poradzić sobie z wieloma zadaniami na placu budowy. Do jej głównych zadań należy załadunek i transport, a możliwość zastosowania dodatkowego osprzętu pomoże nam w przeniesieniu drzew, frezowaniu czy nawet odśnieżaniu. Jest to niezwykle wszechstronna maszyna i dodatkowy osprzęt nadaje jej nowe funkcje. Po ukończonym kursie, uczestnik dostaje wpis do książeczki operatora maszyn roboczych i potwierdza uprawnienia do wykonywania zawodu operatora koparko-ładowarki na wszystkie jej typy. Oznacza to, że zdobywając uprawnienie na koparko-ładowarkę, możemy także obsługiwać wszystkie urządzenia takie jak nawet koparko-spycharka.

Ile zarabia operator koparki?

Wynagrodzenie na stanowisku operatora koparki jest zależne m.in. od doświadczenia i miejsca pracy. Na rok 2022 w Polsce średnie wynagrodzenie wynosi około 5 000 zł brutto, jednak doświadczeni operatorzy mogą liczyć na pensję przekraczającą nawet 6 500 zł brutto. Operatorzy koparek z klasy I zdecydowanie mogą liczyć na większe zarobki, jest to spowodowane brakiem ograniczeń masy eksploatacyjnej.

Najwięksi producenci koparek to m.in.:

 • Caterpillar
 • Komatsu
 • Hitachi
 • JCB
 • Volvo

Klasy uprawnień

Koparki są podzielone na kilka grup według ich zastosowania. Obecnie obowiązują dwie klasy uprawnień, są to świadectwa klasy III i klasy I.

koparko-ładowarka

 • III klasa – obsługa urządzenia bez jakichkolwiek ograniczeń

koparka jednonaczyniowa

 • III klasa – obsługa urządzenia do 25 t masy całkowitej
 • I klasa – obsługa wszystkich typów maszyn bez ograniczeń masy

koparko spycharka

 • III klasa – obsługa urządzenia bez ograniczeń

koparka wielonaczyniowa

 • I klasa – obsługa urządzenia bez ograniczeń

koparki wielonaczyniowe łańcuchowe

 • III klasa – obsługa urządzenia bez ograniczeń

spycharka

 • III klasa – obsługa urządzenia o mocy silnika do 110 kW
 • I klasa – obsługa urządzenia bez ograniczeń

ładowarki jednonaczyniowe

 • III klasa – obsługa maszyn o masie całkowitej do 20 ton

praca koparki na terenie budowy.

Nasz ośrodek szkoleniowy, prowadzi także inne kursy są to m.in.:

 • kurs na operatora wózków widłowych
 • kurs na operatora koparko-ładowarki
 • szkolenie na prace kontrolno-pomiarowe
 • szkolenia G1, G2 i G3.

Pytania i odpowiedzi

Czy szkolenia są przeprowadzane także u klienta?

Tak, w naszej ofercie szkoleniowej jest możliwość przeprowadzenia szkolenia pod wybranym adresem.

Ile średnio zarabia operator koparki?

Na rok 2022 średnie wynagrodzenie operatora koparki wynosi 5 000 zł brutto.

Czy aby wziąć udział w szkoleniu musze mieć prawo jazdy?

Prawo jazdy kat. B jest konieczne, gdy chcemy poruszać się koparką po drogach publicznych, jeżeli chcemy poruszać się urządzeniem tylko po placu budowy, dokument nie jest wymagany.

Dostając uprawnienia na koparko-ładowarkę mogę korzystać ze wszystkich urządzeń?

Uprawnienie na koparko-ładowarkę daje nam możliwość do korzystania z innych urządzeń tego typu, nawet takich jak koparko-spycharkę.


Zapisz się na rozmowę
Podaj nam numer kontaktowy
8 osób zamówiło dzisiaj rozmowę

Zadzwonimy w najbliższym czasie

ZAPISY: +48 22 208 38 38