Podnośniki koszowe są zaliczane do urządzeń transportu bliskiego, które są objęte przez UDT dozorem technicznym. Dla osób, które chciałyby podjąć pracę w zawodzie operatora tych urządzeń oznacza to między innymi konieczność posiadania stosownych uprawnień, potwierdzonych egzaminem państwowym. Nasz Ośrodek organizuje kurs na podnośnik koszowy, który skutecznie przygotowuje do tego egzaminu pod względem teoretycznym i praktycznym. W ramach zajęć organizujemy dla uczestników podejście do egzaminu przed komisją UDT.
Kurs na zwyżki – informacje dla uczestników
To najważniejsze informacje praktyczne na temat szkolenia. Osoby, które chciałyby dowiedzieć się więcej, zapraszamy na stronę z często zadawanymi pytaniami:
- Czego można nauczyć się na kursie: instruktorzy Ośrodka uczą w miarę możliwości – dobrych praktyk dydaktyki zawodowej od podstaw wszystkiego, czego wymaga się na egzaminie państwowym. Uczestnicy dowiadują się, czym charakteryzują się podesty koszowe i czym różnią się od innych typów podestów, jakie są elementy składowe (platforma, wysięgnik, system sterowania) i z czego się składają, jak korzystać z instrukcji obsługi, jakie obowiązują zasady bezpieczeństwa przy eksploatacji. Szkolenie organizowane przez Ośrodek to także zajęcia praktyczne, odbywające się na własnym placu manewrowym. Program zajęć jest uzgodniony z Urzędem Dozoru Technicznego, co przekłada się na wyższą zdawalność egzaminu wśród kursantów.
- Kto może wziąć udział: na szkoleniach mile widziane są osoby na różnym poziomie zaawansowania, także początkujące. Prowadzimy grupy zajęciowe, na których poruszany jest pełen zakres materiału lub tylko wybrane zagadnienia, które uczestnicy chcą uzupełnić lub odświeżyć. Podstawowe wymagania to wiek powyżej 18 lat, wykształcenie minimum podstawowe oraz brak przeciwwskazań zdrowotnych.
- Czas trwania, miejsce zajęć: zajęcia dla osób początkujących trwają około od 10 do 32 godzin szkoleniowych, w przypadku osób, które mają już pewne doświadczenie, czas trwania może być krótszy. Miasta, w których organizowane są kursy na podnośniki koszowe: Warszawa, Kraków i inne duże miasta. Na życzenie – także w innych lokalizacjach, w przypadku organizacji szkolenia zamkniętego dla firmy.
- Egzamin i uprawnienia na zwyżki: po zakończeniu zajęć praktycznych i teoretycznych oraz po zdaniu testu wewnętrznego, uczestnicy podchodzą do egzaminu, który w porozumieniu z Ośrodkiem przeprowadza Urząd Dozoru Technicznego. Po zaliczeniu teorii i praktyki UDT przyznaje uprawnienia ważne przez 5 lat, niezbędne do podjęcia zatrudnienia jako operator podnośnika.
Praca jako operator zwyżek – możliwości
Podnośniki koszowe to rodzaj podestów, który znajduje się w bazie wielu firm oraz jednostek odpowiedzialnych za utrzymanie miasta. Posiadacze uprawnień do obsługi zwyżek są poszukiwani między innymi przez firmy budowlane, remontowe, porządkowe (mycie okien, elewacji), zajmujące się pielęgnacją zieleni, zakłady energetyczne, firmy zajmujące się konserwacją instalacji (wentylacji, klimatyzacji). Specjalnie przystosowane podnośniki koszowe są wykorzystywane również w straży pożarnej.