Rodzaje podestów ruchomych
Wolnobieżne – Składają się z nadwozia, platformy roboczej oraz połączonej konstrukcji nośnej z nadwoziem, na której zamontowana jest platforma robocza. Zasilane są elektrycznie lub spalinowo, pierwsze są stosowane w obiektach otwartych. Drugi typ ze względu na emitowane spaliny wykorzystywany jest na terenach zamkniętych. Wolnobieżne maszyny posiadają własny napęd, dlatego są mobilne i niezastąpione. Podnośniki wolnobieżne są bardzo proste w obsłudze.
Przewoźne- przystosowane do ciągnięcia za pojazdem zamontowane na podwoziu przyczepy . Nazywane przyczepami specjalnymi dopuszczone do ruchu drogowego.
Samojezdne -bardzo prosty schemat a dokładnie platforma robocza została umieszczona przy wysięgniku na podwoziu samochodowym i tym samym pozwala na transport podestu po drogach.
Stacjonarne –Jednakowo jak wszystkie podesty ruchome są urządzeniami transportu bliskiego objętymi dozorem technicznym. Konieczna jest rejestracja podestów stacjonarnych UDT. Nie są wyposażone w mechanizm umożliwiający ich poruszanie, dlatego są przystosowane do pracy w jednym miejscu.
Wiszące – operator takiego urządzenia musi posiadać uprawnienia UDT (zaświadczenie kwalifikacyjne Urzędu Dozoru Technicznego), ponieważ należą do urządzeń objętym dozorem technicznym. Podest wiszący składa się z platformy roboczej zawieszonej na dwóch linach umieszczonych na dźwigarach. Najczęściej wykorzystuje się do wysokich budynków, mostów, wiaduktach, kominach, masztach, statkach i okrętach czy platformach wiertniczych.
Masztowe- składa się z jednego lub dwóch masztów, platformy roboczej poruszającej się po maszcie, podwozia a także jednostki napędowej dzięki której platforma się porusza. Sprawdzają się w wąskich korytarzach i przestrzeniach między regałami poprzez swoje kompaktowe wymiary.
Zagrożenia przy pracy na podestach ruchomych
Operator powinien wiedzieć o tym, że najmniejszy błąd może doprowadzić do skutków wypadków a nawet śmierci. Na samym początku naszej pracy powinna zostać sporządzona kompleksowa ocena ryzyka. Nie powinniśmy lekceważyć zagrożeń na stanowisku naszej pracy, ponieważ chodzi o nasze życie. Zdecydowanie najważniejsze jest, aby operator posiadał istotną wiedzę i przeszkolenie na temat zagrożeń z platformami roboczymi. Istotne jest zachowanie wymogów bezpiecznej pracy:
- Przegląd pracy budowy i ocena ryzyka
- Sprawdzenie maszyny przed rozpoczęciem pracy
- Wybór ochrony środków osobistych
- Dobór właściwego podestu ruchomego
- Kontrola ostateczna
- Sporządzić dokument ze wszystkimi spostrzeżeniami
- Ocenić kto mógłby zostać zraniony i jak mogłoby do tego dojść
Najczęstsze wypadki przy pracy na podestach ruchomych to:
- Porażenie prądem elektrycznym
- Upadki z wysokości
- Uderzenia o inne elementy konstrukcyjne
- Pochwycenia przez mechanizmy będące w ruchu
Najczęstszym przyczyną wypadków z udziałem podestów ruchomych:
- Nieprzestrzeganie zasad BHP
- Praca przy niesprzyjającej pogodzie (burza, mróz, deszcz)
- Przeciążenie platformy roboczej
- Brak poziomowania maszyny lub niewłaściwe poziomowanie maszyny
- Nieodpowiedni stan techniczny urządzenia i jego usterki
- Podwyższanie wysokości roboczej poprzez rusztowania czy drabiny
- Nieprawidłowy stan techniczny podestu ruchomego
- Nieprzestrzeganie zaleceń producentów podestów ruchomych i instrukcji obsługi pojazdów
Powinniśmy także skupić się na terenie, w którym będziemy przeprowadzać prace. Jesteśmy narażeni na ciągłe czynniki zagrożenia i powinniśmy pamiętać o tym, żeby na samym początku poradzić sobie z tym problemem. Przykładów jest mnóstwo a najważniejsze z nich to:
- Potencjalne kolizje z innymi pojazdami
- Obecność nieupoważnionych osób
- Przewody na gruncie takie jak gruzy, głazy, słupki
- Niebezpieczne miejsca
- Płytkie wykopy
- Okrągłe otwory, odpływy i inne rozkopy
- Przewody elektryczne