Ocena zagrożenia wybuchu
Zagrożenie wybuchu może pojawić się na różnych stanowiskach pracy, gdzie formuje się atmosfera wybuchowa oraz ma miejsce źródło zapłonu. Aby określić, w jakich przypadkach takie zagrożenie istnieje, przeprowadza się ocenę zagrożenia wybuchu.
Ocena zagrożenia wybuchem może być użyta przy przygotowywaniu oceny ryzyka wybuchu. Ocena ryzyka wybuchu jest często wymagana w przypadku uzyskania pozwolenia na budowę.
Kiedy wykonuje się ocenę zagrożenia wybuchu?
Przypadki, w których konieczne jest wykonanie oceny zagrożenia wybuchu, określa Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z dnia 22 czerwca 2010 roku).
W powyższym rozporządzeniu znajdziemy informację, że „w obiektach i na terenach przyległych, gdzie są prowadzone procesy technologiczne z użyciem materiałów mogących wytworzyć mieszaniny wybuchowe lub w których materiały takie są magazynowane, dokonuje się oceny zagrożenia wybuchem”.
Jak przeprowadza się ocenę zagrożenia wybuchu?
Zgodnie z wymogami ocena zagrożenia wybuchu wymaga określenie tej przestrzeni, która zagrożona jest wybuchem, wyznaczenie stref zagrożenia, a także wskazanie na czynniki mogące wywołać zapłon.
Źródła zapłonu, które mogą spowodować wybuch:
- iskry generowane mechanicznie
- urządzenia elektryczne
- reakcje egzotermiczne z włączeniem samozapalenia pyłów
- płomienie i gorące gazy
- ultradźwięki
- uderzenie pioruna
- promieniowanie jonizujące
- prądy błądzące, katodowa ochrona przed korozją
- gorące powierzchnie
- elektryczność statyczna
- fale elektromagnetyczne od 3×1011 Hz do 3×1015 Hz
- fale elektromagnetyczne o częstotliwości radiowej od 104 Hz do 3×1015 Hz
- adiabatyczne sprężenie i fale uderzeniowe
Ocena zagrożenia wybuchu jest przedstawiana w formie odpowiedniego dokumentu wraz z graficznym zaprezentowaniem stref zagrożenia.