...
Ośrodek Szkoleniowy - KURSO

Kurs na uprawnienia na podesty ruchome

Dla kogo przeznaczony jest kurs?

Organizujemy kurs zarówno dla osób początkujących, nieposiadających doświadczenia z zakresu operowania podestami ruchomymi, jak i dla osób z doświadczeniem w tej dziedzinie. Dzięki naszemu kursowi zyskasz przygotowanie do egzaminu na najwyższym poziomie oraz zdobędziesz wiedzę praktyczną i teoretyczną.  

Kurs na operatora podestów ruchomych 

Wzięcie udziału w naszym kursie daje możliwość zdobycia i pogłębienia wiedzy zarówno teoretycznej, jak i praktycznej, która stanowi nieodłączny element zaliczenia egzaminu UDT. Szkolenia prowadzone są przez wyspecjalizowaną i odpowiednio przeszkoloną kadrę instruktorów. Harmonogram zajęć jest dostosowany do wymogów egzaminacyjnych UDT. Zajęcia odbywają się w na terenie całej Polski bądź w siedzibie klienta. Dodatkowe informacje odnośnie do najbliższych terminów, można uzyskać poprzez kontakt z nami.  

Jak wygląda szkolenie? 

Nasze szkolenie ma na celu przygotowanie na najwyższym poziomie osób wiążących swoje życie zawodowe z karierą operatora podestów ruchomych. Stawiamy duży nacisk na przygotowanie przyszłych operatorów do egzaminu państwowego oraz do wykonywania pracy na najwyższym poziomie, ze szczególnym uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Zajęcia dedykowane są wszystkim osobom, które chciałyby sprawdzić się w zawodzie operatora. Kurs jest organizowany zarówno dla osób bez doświadczenia w branży, jak i tych, które już posiadają doświadczenie w pracy z podestami.   

operator korzystający z podnośnika nożycowego

Warunki uczestnictwa w szkoleniu 

Kurs dedykowany jest osobom, które ukończyły 18 lat, posiadają wykształcenie podstawowe, a stan ich zdrowia jest odpowiedni do pracy na stanowisku operatora.  

Otrzymanie uprawnień

Organizujemy kurs zarówno dla osób początkujących nieposiadających doświadczenia z zakresu operowania podestami ruchomymi jak i dla osób z doświadczeniem w tej dziedzinie. Dzięki naszemu kursowi zyskasz przygotowanie do egzaminu na najwyższym poziomie oraz zdobędziesz wiedzę praktyczną i teoretyczną. Po zdaniu egzaminu uzyskasz zaświadczenie kwalifikacyjne UDT w formie plastikowej karty. Termin ważności uprawnień to 10 lat od ich nabycia. Ważne są na terenie Polski, a także honorują je niektóre kraje Unii Europejskiej. Istnieje możliwość wydania certyfikatu potwierdzającego nabyte uprawnienia w języku angielskim.  

Charakterystyka podestów ruchomych

Pojęcie podestu ruchomego jest powszechnie rozumiane jako pewien rodzaj dźwignic, zaliczany do zespołu maszyn budowlanych. Ich podstawowym zadaniem jest przetransportowanie materiałów i osób w określone miejsce. Przemieszczanie może odbywać się zarówno w poziomie, jak i w pionie. Budowa podestu ruchomego nie jest skomplikowana. Składa się on bowiem z platformy, potocznie mówiąc z kosza, przymocowanego na cięgniku lub platformy unoszonej na dźwigniku.   

W jaki sposób dzielimy podesty ruchome?  

W oparciu o cechy konstrukcyjne podesty ruchome dzielone są na kilka rodzajów. 

operator w kasku ochronnym

Podesty ruchome wiszące – w ich skład wchodzą wciągarki, liny nośne, platforma robocza oraz liny bezpieczeństwa. Podesty mogą zostać stale zamontowane na potrzeby obiektu budowlanego bądź tymczasowo na czas wykonywania określonych prac. Platforma robocza jest przymocowana do liny nośnej przy użyciu wieszaka. Istnieją trzy metody zaczepienia platformy roboczej: zawieszenie jednopunktowe, dwupunktowe oraz wielopunktowe.  

Podesty ruchome masztowe – w ich skład wchodzi platforma robocza, jeden lub dwa maszty oraz podstawy. Platforma robocza porusza się po maszcie lub po masztach, które stanowią mechanizm napędowy platformy i umożliwiają jej swobodne poruszanie. Najczęstszą konstrukcją używaną do budowy masztu jest konstrukcja kratownicowa. Najpopularniejszą formą używaną do podnoszenia jest wykorzystanie dźwignika zębatkowego, który umożliwia swobodne przemieszczanie platformy roboczej wzdłuż masztu. Podwozie podestu najczęściej posiada charakter wózka, który pozwala na łatwe holowanie. Podesty masztowe można podzielić na:  

  • podesty teleskopowe wysuwane – charakteryzują się one wysuwnym teleskopowym ramieniem, co powoduje, iż muszą one w takcie pracy na dużych wysokościach znajdować się bezpośrednio pod docelowym miejscem; 
  • podesty teleskopowe łamane – charakteryzują się łamanym złożonym z wielu części ramieniem, które umożliwia dostanie się w trudno dostępne miejsca bez konieczności bezpośredniego podjeżdżania w dane miejsce.  
operatorzy korzystający z podnośnia Spider w trakcie wycinki drzew

Podesty ruchome nożycowe – główną zaletą podestu ruchomego nożycowego jest duży wymiar platformy roboczej, a także stabilność, którą zapewnia równomierne rozłożenie mechanizmu nożycowego. Podesty nożycowe zazwyczaj posiadają większy udźwig, tym samym dają możliwość unoszenia większej liczby osób – zazwyczaj są to maksymalnie trzy osoby. Podesty tego typu zazwyczaj wykorzystywane są do prac porządkowych takich jak mycie okien czy też montaż bilbordów.  

Podesty ruchome teleskopowe – to maszyny przeznaczone do pracy na ekstremalnych wysokościach. Dzięki specjalnej budowie teleskopu, możliwa jest praca na wysokich konstrukcjach i budynkach bez konieczności przemieszczania się w odpowiednie miejsce.  

Podesty ruchome przegubowe – dzięki swojej specjalistycznej budowie umożliwiają pracę w trudnych warunkach z ograniczonym dostępem. Zwyżka koszowa przegubowa posiada charakterystyczne ramię, które składa się z kilku ruchomych punktów i umożliwia tym samym zginanie się pod wieloma kątami, co wiąże się z większą dostępnością i docieraniem w miejsca trudnodostępne.  

Podesty teleskopowo–przegubowe – elastyczne podnośniki stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Ich wysokość robocza to zazwyczaj około 20,3m. Podobnie jak większość podnośników, idealnie sprawdzą się w trudno dostępnych miejscach pracy. Dzięki systemowi przegubów połączonych z teleskopem, dostaniemy się w każde trudno dostępne miejsce w hali. Cechą wyróżniającą podesty teleskopowo–przegubowe jest fakt, iż są one niezwykle zwrotne, mogą obracać się w każdą stronę z podniesionym lub opuszczonym koszem.  

Podesty ruchome załadowcze – najczęściej nazywane windami załadowczymi lub windami samochodowymi. Zazwyczaj przyjmują formę platformy doczepionej z tyłu pojazdu dostawczego lub ciężarowego. Platforma służy do unoszenia ładunku w celu jego załadowania lub rozładowania.  

grafika szkoleniowa

Zapisz się na rozmowę
Podaj nam numer kontaktowy
1 osób zamówiło dzisiaj rozmowę

Zadzwonimy w najbliższym czasie

ZAPISY: +48 22 208 38 38