...
Ośrodek Szkoleniowy - KURSO

Publikacje

Rodzaje podestów ruchomych

Czym są podesty ruchome?

Podesty ruchome to urządzenia z grupy dźwigów. Składają się z platformy przypominającej gondole lub kosz (stąd tak też potocznie jest ona nazwana), zawieszonej na dźwigu lub wysięgniku podnoszącym. Przeznaczone są do pracy na wysokościach, dzięki platformie umożliwiającej podniesienie osób lub materiałów, w pionie oraz w poziomie. Podesty ruchome często są wykorzystywane zamiast budowania rusztowań stałych. Nadają się zarówno do użytku w pomieszczeniu jak i na zewnątrz. Swoje zastosowanie znajdują w pracach montażowych i budowlanych, a także w pracach przy liniach i słupach elektroenergetycznych. Przydadzą się również podczas mycia elewacji czy zmiany bilbordów reklamowych.

Teraz już trochę jaśniej? Zatem możemy przejść do ich klasyfikacji.

 

Rodzaje i ich zastosowanie

 

Rodzaje podestów ruchomych

Podesty ruchome możemy podzielić na trzy grupy, biorące pod uwagę różne aspekty urządzenia.

Rozgrupowane według rodzaju wysięgnika:

  • Przegubowe – posiadające maszt z łamanym przegubem
  • Teleskopowe – których maszt ma konstrukcję teleskopową
  • Nożycowe – w których skład wchodzą dwie dźwignie, umożliwiające pracę w pionie
  • Przegubowo teleskopowe – łączące ze sobą dwa wyżej wymienione rodzaje

 

Rozgrupowane według rodzaju napędu:

  • Spalinowe
  • Elektryczne

Rozgrupowane według rodzaju cech głównych:

  • Ruchome przejezdne ( wielobieżne, samojezdne i przewoźne )
  • Ruchome wiszące
  • Ruchome masztowe
  • Ruchome stacjonarne

Ten ostatni rodzaj rozgrupowania postaram się objaśnić szerzej, gdyż jest on najistotniejszy. Podział ten stworzony został przez Urząd Dozoru Technicznego.

 

Przejezdne

Stanowią one najbardziej popularną grupę podestów. W skład tych urządzeń wchodzi podwozie, platforma oraz konstrukcja nośna połączona z podwoziem, na której umiejscowiona jest platforma robocza. Ze względu na swoje funkcje i zastosowanie możemy wyróżnić kilka rodzajów podestów ruchomych przejezdnie. Bardzo ważne jest to, aby przed wyborem sprzętu dokładnie poznać specyfikacje każdego dostępnego modelu i dobrać właściwy. W momencie dokonywania wyboru bierzemy pod uwagę miejsce wykonywania prac oraz ich sposób realizacji.

Przejezdne wielobieżne

Podesty ruchome przejezdne wolnobieżne ułatwiają dostęp do określonych miejsc gdzie musi znaleźć się osoba lub potrzebne do pracy elementy. Najważniejszą cechą tych podestów jest to, że posiadają one własny napęd na dwa lub cztery koła lub napęd gąsienicowy. Powoduje to duże ułatwienie, ponieważ nie mamy wtedy konieczności montowania napędu w zewnętrznym pojeździe. Posiadają one zasilanie elektryczne lub spalinowe, a także to właśnie w nich wyróżniamy rozgrupowanie na rodzaj wysięgnika, mogą zatem być przegubowe, teleskopowe lub nożycowe. Przygotowując się do pracy musimy dobrać odpowiednie urządzenie. Łatwo określić, że potrzebujemy podestu wielobieżnego, ale to czy ma być on np. teleskopowy czy nożycowy wymaga już większego rozeznania. Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na transportowany ciężar oraz rodzaj realizacji pracy.

Przejezdne przewoźne

Ten typ podestów nie posiada własnego napędu. Mamy jednak możliwość zamontowania go na podwoziu przyczepy, która jest przystosowana do ciągnięcia za pojazdem. Dzięki temu podesty ruchome przejezdne przewoźne są dopuszczone w ruchu drogowym, jako rodzaj przyczep specjalnych. Charakteryzują się łatwością obsługi, mobilnością i w porównaniu z innymi podestami wypadają jako dość tanie urządzenie. Nadadzą się do pracy, która wymaga częstej zmiany obszaru wykonywanych czynności.

Rodzaje podestów ruchomych

Przejezdne samojezdne

Tak samo jak podesty przewoźne są one dopuszczone do ruchu drogowego. Wynika to z tego, iż mają one możliwość montażu bezpośrednio na podwoziu samochodowym. Sprawia to, że nie potrzebują one nawet montowania przyczepy, co za tym idzie ich transport jest jeszcze łatwiejszy.

 

Wiszące

Ich konstrukcja składa się z platformy roboczej, dwóch specjalnych lin, umieszczonych na dźwigach oraz wciągarki zamontowanej na platformie. Wyposażony jest również w układ sterowania centralnego i urządzenia zabezpieczające. Cechuje się możliwością stałego montażu na obiektach budowlanych, np. dachach. Swoje zastosowanie znajduje w pracy przy mostach i wiaduktach, platformach wiertniczych czy kominach.

Rodzaje podestów ruchomych

Masztowe

Ten rodzaj podestu posiada maszt, na którym jest umieszczona platforma. Jej ruch jest możliwy dzięki dźwigowi zębatkowemu. Maszt może mieć formę składaną, co umożliwia zmianę jego wysokości. Konstrukcja znajduje się na podwoziu, które posiada koła, a więc całość jest przystosowana do prostego i szybkiego transportu.  Warto zwrócić uwagę, że nie wszystkie podesty masztowe można używać na zewnątrz, są rodzaje przeznaczone tylko i wyłącznie do użytku wewnętrznego. Możemy je wykorzystać między innymi do prac magazynowych, montażu okien, malowania, tynkowania czy ocieplania budynków.

 

Stacjonarne

Ich konstrukcja połączona jest z podłożem. Na niej umieszczona jest platforma robocza. Podest ten nie posiada mechanizmu umożliwiającego przemieszczanie, więc nadaje się głównie do pracy w jednym, konkretnym miejscu. Używany jest zarówno w wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Wykorzystywany jest do prac w przemyśle ciężkim, prac remontowych, procesach produkcyjnych oraz w elektrociepłowniach.

Konserwacja podestów ruchomych

 

Konserwacja podestów ruchomych

Konserwacja podestów ruchomych musi odbywać się przez osobę, która posiada do tego uprawnienia. Z racji tego, iż stan techniczny urządzeń kontrolowany jest przez Urząd Dozoru Technicznego muszą one być raz w roku poddawane badaniom okresowym. Nie można również zapomnieć o przeglądach konserwacyjnych, przeprowadzanych co 30 dni.

 

Uprawnienia na podesty ruchome

Podesty ruchome zaliczamy do grupy urządzeń, które są objęte dozorem technicznym. Zatem, obsługa takiego urządzenia wymaga posiadania uprawnień UDT, a jest to nic innego jak zaświadczenie kwalifikacyjne wydawane tylko i wyłącznie przez Urząd Dozoru Technicznego. Aby je zdobyć, należy odbyć kurs, zakończony egzaminem. Podczas jego trwania kursant zdobywa wiedzę teoretyczną jak i praktyczną. Zostaje przygotowany do wykonywania pracy w sposób bezpieczny, z zachowaniem wszystkich zasad.

Powiązane artykuły::

Zapisz się na rozmowę
Podaj nam numer kontaktowy
1 osób zamówiło dzisiaj rozmowę

Zadzwonimy w najbliższym czasie

ZAPISY: +48 22 208 38 38